Dagmar Pecková stále sní

Mezzosopranistka Dagmar Pecková vydává v dubnu pod názvem Sny 2CD písní skladatelů Mahlera, Wagnera, Beria a Brahmse. Na podzim začne nahrávat se Slovenskou filharmonií nové album, jehož vydání Supraphon připravuje na jaro 2015. Dagmar Pecková letos vystoupí na mnoha domácích i zahraničních koncertech. Pozornost vzbuzuje provokativní název Začínáme končit speciální série společných vystoupení s tenoristou Štefanem Margitou.


Mezzosopranistku Dagmar Peckovou charakterizuje výrazný hlas i charisma, silná osobnost. Svou otevřeností dokázala oslovit i »neklasické« publikum, ačkoli vždy zůstává věrná klasické hudbě a módně podbízivé crossoverové projekty vždy razantně odmítá.
Její debutové album, poskládané z árií Wolfganga Amadea Mozarta, vyšlo v roce 1994 a na jeho úspěch navázalo i dalších patnáct alb, jež Dagmar Pecková u Supraphonu v následujících letech realizovala.
Supraphon se letos v dubnu vrací v rozsahu dvou CD k nahrávkám Dagmar Peckové, jež znamenaly výrazný milník v její umělecké dráze a uvedly ji do světa jako vynikající mahlerovskou interpretku. „V roce 1988 mě tehdejší šéf Pražských symfoniků obsadil za nemocnou Evu Randovou do Mahlerovy 2. symfonie na altový part. Od té doby jsem tomuto skladateli doslova propadla,“ vzpomíná pěvkyně na své první setkání s hudbou Gustava Mahlera a dodává: „Mahler a Wagner; dvě jména, která ovlivnila celou mou pěveckou kariéru. K těmto písním – snům se můžu kdykoli vracet a stále mě budou překvapovat svou nevýslovnou dokonalostí.“


Dvojalbum pod názvem Sny vychází 25. dubna 2014 a obsahuje vedle skladeb Mahlerových a Wagnerových také písně Johannese Brahmse a Luciana Beria. Dagmar Pecková k tomu ještě poznamenává: „Luciana Beria zpívám vždy s potěšením a publikum, které očekává »hudbu z Marsu« (jak se hudbě 20. století někdy říká), je velmi mile překvapeno a nadšeno z této geniální skladby. Z Brahmse bych ráda v budoucnu natočila mnohem víc. Snad na něj ještě někdy dojde,“ dodává pěvkyně.
A jak se dívá Dagmar Pecková na své nahrávky z druhé poloviny 90. let, které na 2CD Sny jsou? „Mají oduševnělou atmosféru. Najednou mi připadají jiné, než třeba před deseti lety…, a nestydím se s odstupem času říci, že jsou svou spontánností dokonalé.“
Co se týká aktuálních tuzemských vystoupení Dagmar Peckové, pozornost již vzbuzuje koncertní série společných vystoupení s tenoristou Štefanem Margitou, která pod provokativním názvem Začínáme končit odstartuje 6. května 2014 v Košicích. Pecková s Margitou se ještě letos objeví: 17. června v Chrudimi a 24. srpna v Brně.
V červnu Dagmar Pecková vystoupí v Linci ve Dvořákových Biblických písních s Bruckner Orchester pod vedením německého dirigenta Bruna Weila. V září ji čeká Janáčkova Glagolská mše v belgickém Liège. V říjnu zazpívá Biblické písně ve Vídni s Wiener Philharmoniker pod taktovkou Petera Schneidera. Dagmar Pecková rovněž přijala pozvání České filharmonie na listopadové turné do USA, kde pod vedením Jiřího Bělohlávka zazpívá ve Dvořákově Stabat Mater.
Dagmar Pecková spolu s Martinou Jankovou, Adamem Plachetkou a Štefanem Margitou vzdá poctu památce slavné operní hvězdy – Jarmily Novotné. Sólisté světových operních domů zazpívají v mimořádném galakoncertu na zámku Litni 30. srpna 2014.

Foto: Supraphon