Dagmar Pecková: Málokdy o sobě dokážu mluvit v nějakých pozitivech

Ve spolupráci s Jaroslavem Krčkem, Musicou Bohemicou a Gentlemen Singers nahrála Dagmar Pecková album nazvané Zrození, které obsahuje české a moravské vánoční koledy, vánoční písně z českých barokních kancionálů a vánoční zpěvy staré Evropy.

IMG_2078

Paní Pecková, prozraďte nám, jak vznikla finální dramaturgie alba Nativitas?

Na konečné podobě dramaturgie jsme se domluvili s Jaroslavem Krčkem. Velmi jsem stála o to, aby na desce bylo co nejvíce evropských koled a to v různých jazycích. Je tam tedy i vlámská nebo nizozemská koleda. Zastoupeno je i Švédsko jako příklad severské evangelické tradice. Noty zpracovával a upravoval pan Krček a mám pocit, že ta spolupráce byla velmi rychlá, plodná a účinná.

Jak vlastně vznikla vaše spolupráce s Jaroslavem Krčkem?

Těsně před Vánoci 2016 mě Spirituál kvintet pozval jako diváka na svůj vánoční koncert do pražského Obecního domu. Jejich hostem byli právě Jaroslav Krček a Musica Bohemica. Přišla jsem tam velice unavená ze zkoušky, ale jakmile začala Musica Bohemica hrát, ožila jsem. Předvedli nádherný výkon, který mě tak nadchl, že jsem po koncertě zaťukala u Jaroslava Krčka v šatně a v podstatě mu oznámila, že s ním natočím vánoční album.

IMG_2064

Můžete nám představit další hudební hosty na novém albu?

Vedle souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka zpívá společně se mnou Karel Jakubů (jeden ze členů souboru Musica Bohemica), ale také sám Jaroslav Krček a Filip Dámec. Vedle těchto hudebníků jsem přizvala skvělý mužský vokální ansámbl Gentleman Singers.

Jakou hudbu jste během Vánoc poslouchala vy sama – jako dítě i později jako dospělá?

V době kdy jsem byla malá, tak nebylo moc možností poslouchat hudbu na nějakém přehrávači, takže jsme to doma řešili tak, že jsme se sesedli u klavíru a společně zpívali koledy třeba ve trojhlase. Přiznám se ale, že svou novou desku si pouštím sama pro sebe už teď. A ten poslech mi dělá radost. Musím ale říct, že je to vlastně výjimečná situace, protože málokdy o sobě dokážu mluvit v nějakých pozitivech a málokdy jsem schopná poslouchat své nahrávky. Vždy mě na tom albu nadchne fakt, že na jednu stranu je tam barokní hudba, která ale přechází do folklóru a do všeobecného veselí.

HipstamaticPhoto-562079356.444891 e99b2188 50e46fe0 048aad67

Multilink: https://lnk.to/DagmarPeckovaNativitas

Video: https://www.youtube.com/watch?v=9jFvaR2y0Ys

Foto: Supraphon / Petr Kurečka