Čerstvý pětaosmdesátník Josef Somr převezme Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova

Čtvrtníček, Plesl nebo Stránský? Bebarová, Maciuchová či Medvecká? Seniorská love story anebo tragédie polární expedice? Ti všichni mohou uspět v soutěži o nejlepší audioknihy roku 2018, kterou pořádá Asociace vydavatelů audioknih (AVA). Rozhodovala opět odborná porota, jež tentokrát vybírala nominace z 94 přihlášených titulů od 22 vydavatelů. Dvojnásobnou nominaci získal herec a komik Petr Čtvrtníček v kategoriích jednohlasá četba (Český ráj) a nejlepší interpret (Citlivý člověk). Zvláštní Cena za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova bude letos udělena herci Josefu Somrovi.

Josef Somr - foto Khalil Baalbaki

Slavnostní vyhlášení vítězů a udílení cen šestého ročníku proběhne

ve středu 24. dubna 2019 od 15 hodin v pražském kině Atlas. Účast přislíbili Josef Somr, Zdeněk Svěrák, Petr Čtvrtníček, Jiří Dvořák, Taťjana Medvecká, Erik Tabery a řada dalších známých osobností. Akci bude moderovat Jan Kovařík. Na besedu s laureáty se mohou posluchači těšit v pátek 11. května 2019 od 13 hodin ve Velkém sále Průmyslového paláce na Světě knihy.

Dvojnásobná nominace pro Čtvrtníčka

Ten jazyk je pekelnej. Všechno to tady vykousat u mikrofonu, na to si měli najmout nějakýho herce a ne mě… je to strašná dřina,“ smál se Petr Čtvrtníček při natáčení audioknihy Citlivý člověk (Radioservis), za niž byl posléze nominován na Audioknihu roku 2018 v kategorii nejlepší interpret. „Petr Čtvrtníček bezezbytku pochopil nesnadný text předlohy a s Topolovým jazykem a humorem pracoval suverénně a přirozeně. Se svým citem pro slovo, nadsázku a vtip je ideálním Topolovým interpretem,“ zdůvodňuje nominaci předseda poroty Jakub Horák. Druhou nominaci, za jednohlasou četbu, přinesla Čtvrtníčkovi jeho interpretace románu Jaroslava Rudiše Český ráj (OneHotBook). „Herec dokázal bravurně vtisknout do nahrávky veškeré emoce, které Rudišův Český ráj obsahuje. I přesto, že jde o jednohlasou četbu, promlouvá z audioknihy řada různých charakterů, které přitom interpret rozlišuje pouze jemným náznakem,“ komentuje nominaci Horák.

Audiokniha roku - logo

Šestý ročník Audioknihy roku

Zájem Čechů o audioknihy už několik let roste, i když v posledním období o něco pomaleji. V loňském roce vyšlo 282 nových titulů a prodalo se takřka 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Mezi žánry vedly opět detektivky a thrillery (26%), následované obecnou beletrií (22%) a tituly pro děti a mládež (19%). Oproti předchozím letům vyšlo v roce 2018 více audioknih českých a slovenských autorů – jejich podíl mezi novinkami přesahuje 60 % proti necelým 40 % zahraničních autorů. Prodejně nejúspěšnějším titulem byl Počátek Dana Browna v interpretaci Martina Slámy (Tympanum) s prodejem téměř 6 tisíc kopií. Na druhém místě jsou Čtyři dohody Dona Miguela Ruize v podání Jaroslava Duška, jež se drží mezi nejprodávanějšími audioknihami už řadu let (Tympanum). Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byli v roce 2018 Tympanum (20,41 %), OneHotBook (20,05 %) a Supraphon (19,16 %).

O nejlepších audioknihách roku 2018 opět rozhodovala osmnáctičlenná odborná porota, tentokrát výrazně obměněna. Nově se stali jejími členy divadelní režiséři Jan Frič, Štěpán Pácl a Lukáš Trpišovský, spisovatel Lukáš Vavrečka, teatrolog Michal Zahálka, recenzenti Tomáš Králíček a Michal Mašek, knižní bloger Tomáš Kaplan Fojtík a publicista Jiří G. Růžička (viz http://www.audiokniharoku.cz/porotci). Hodnotící komise v čele s recenzentem a popularizátorem audioknih Jakubem Horákem vybírala nominace z 94 přihlášených audioknih od 22 vydavatelů. Nejvíce nominací získalo vydavatelství OneHotBook. Slavnostní vyhlášení vítězů a udílení cen proběhne ve středu 24. dubna 2019 od 15 hodin v pražském kině Atlas. Slavnostní ceremoniál je přístupný veřejnosti.

Ceny AVA – Audiokniha roku 2018 – nominace v jednotlivých kategoriích

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Hoši od Bobří řeky (Albatros)

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema (OneHotBook)

Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček (Supraphon)

Prašina (Tympanum)

Ztracený princ Margarín (Euromedia)

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Český ráj (OneHotBook)

Hastrman (Tympanum)

Prašina (Tympanum)

První dámská detektivní kancelář (Radioservis)

Stín kapradiny (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Cizinci v noci (Audiostory)

Hana (OneHotBook)

Příšerné příběhy strýce Montaguea (Tympanum)

Svatební cesta do Jiljí (Supraphon)

Terror (OneHotBook)

Nejlepší audiokniha – dramatizace

451 stupňů Fahrenheita (Albatros)

Jedlová samota (Audiostory)

Nebojte se klasiky! 22 Leoš Janáček: Její pastorkyňa (Radioservis)

Petr Pan (Tympanum)

Případů se ujímá Jeeves (Radioservis)

Nejlepší audiokniha – mimo kategorie

Leonardo da Vinci (Bookmedia)

Nebojte se klasiky! 21 W. A. Mozart: Don Giovanni (Radioservis)

Opuštěná společnost (Bookmedia)

Příběhy Staré dámy (OneHotBook)

Vanilkové rohlíčky (Fonia)

Nejlepší interpret

Petr Čtvrtníček (Citlivý člověk, Radioservis)

Jaromír Meduna (Cizinci v noci, Audiostory)

Jaroslav Plesl (Na západní frontě klid, OneHotBook)

Matouš Ruml (Prašina, Tympanum)

Martin Stránský (Terror, OneHotBook)

Nejlepší interpretka

Taťjana Medvecká (Dopisy Milady Horákové, Bookmedia)

Zuzana Slavíková (Proč máma pije, Albatros)

Hana Maciuchová (Robin, Supraphon)

Milena Steinmaslová (Stará dáma vaří jed, OneHotBook)

Tereza Bebarová (Taková normální rodinka, Albatros)

Audiokniha roku – absolutní vítěz

bude vybrán ze všech nominovaných audioknih

Cena za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova

Josef Somr

Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova letos převezme z rukou loňského laureáta Zdeňka Svěráka legendární herec Josef Somr (85), který náleží ke špičce tohoto žánru. Po Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové a Zdeňkovi Svěrákovi je pátým laureátem ocenění. Jeho charismatický, nezaměnitelný hlas a mistrovský přednes zní
z desítek audioknih, mj. z devatenácti CD s Novým zákonem či z CD slavné české klasiky – Švejka. Somr se do historie mluveného slova natrvalo zapsal interpretací cyklu Pohádek tisíce a jedné noci (společně s Hanou Maciuchovou), děl Jaroslava Haška, Františka Nepila, Charlese Dickense či rolemi v rozhlasových dramatizacích F. M. Dostojevského a Jména růže Umberta Eca. V loňském roce obhájil již potřetí první místo v kategorii mužského herce ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější výkon na vlnách Českého rozhlasu. „Setkání s kvalitním mluveným slovem je pro mě pokaždé svátek,“ prohlašuje.

Hlasování veřejnosti o nejlepší audioknihu roku 2018 bylo 15. dubna 2019 ukončeno

Stejně jako v minulých letech i letos proběhlo hlasování veřejnosti, během něhož mohli posluchači vybírat ze všech přihlášených audioknih. Vítězné audioknihy budou odtajněny a oceněny v kategorii Cena posluchačů 24. dubna v kině Atlas.

Foto: Asociace vydavatelů audioknih / Khalil Baalbaki