Čenský ovládl ledovec

České hory si na zimní sezónu ještě musejí počkat, zato u našich jižních sousedů už se otvírají horská střediska. V Korutanech na Mölltalském ledovci se letos otevíralo ve velkém. Oslavit novou lyžařskou sezónu přijelo přes pět stovek Čechů a Slováků. Zahlédnout jste mezi nimi mohli i Jana Čenského, Jana Antonína Duchoslava či Denisu Nesvačilovou, kteří si na rakouský ledovec přijeli užít první sníh a dle jejich slov i trochu odpočinout od podzimního pracovního shonu.

Lyžovat na přelomu října a listopadu? Mnozí z nás ještě s láskou vzpomínají na letní dovolené, na rakouských horách už se ale pomalu rozjíždějí lanovky. První lyžovačku sezóny si nenechal ujít ani velký lyžař, herec Jan Čenský. „Na Mölltalu se mi líbí to, že se sem lidé vracejí. Jezdím se už skoro deset let a každou sezónu tu potkávám známé tváře. Je tu dobrá parta. Lyžování je také špička. Za mlada na lyžácích naši neměli na lyže, takže jsem měl jen běžky. Ale táta nás na nich naučil i sjezd a já vyhrál závody ve slalomu. Teď už to naštěstí není třeba,“ smál se hrdina pohádky Princové jsou na draka, který na otvíračce sklidil za písničku Dělání od Uhlíře a Svěráka obrovský potlesk od početného českého publika.

Aktivní odpočinek na jediném korutanském ledovci uvítala i herečka Denisa Nesvačilová, která se sportu věnuje od malička. „U nás to byl od malička pořád sport a nic než sport, před mým úrazem páteře jsem před sebou měla kariéru sportovní gymnastky. To už dnes sice neplatí, hýbu se ale pořád hodně. A zimní sporty miluju, v osmnácti jsem lyže vyměnila za snowboard chytlo mě to. Baví mě, v jak netypickém prostředí člověk na snowboardu je. Sjíždíte obrovské hory zasypané sněhem. Ráda si pak sednu na tu sedačku nahoru a jen koukám okolo, užívám si to ticho, klid a dechberoucí výhledy,“ zasnila se herečka ztvárňující Karolínu v seriálu Slunečná. Ve chvíli, kdy se kvůli větru zastavily lanovky, vyhlédl si šarmantní snowboardistku Denisu Nesvačilovou tamní vlekař a nabídl se, že ji vyveze na kopec na skútru. Sympatická herečka tak měla při posledním sjezdu sjezdovku celou pro sebe.

Výhledy na rakouské Alpy za 20 let neomrzely ani Petra Kopala, majitele cestovní kanceláře CKPK, organizátora openingu. „Za ta léta, co sem jezdím, se kvalita servisu i sjezdovek hodně zvedla. Máme tu pro české klienty skvělé zázemí, platí zde karta GOPASS a lyžovat se tu dá téměř celý rok, navíc to je to z Prahy pouhých 490 kilometrů. Opening už je taková tradice, letos jsme ho pořádali v pořadí po šestnácté a nesmírně se vydařil. Počasí nám přálo a atmosféra byla výtečná,“ pochvaloval si úspěšný začátek sezóny Petr Kopal, který společně s krásnou manželkou Vendy připravuje pravidelně opening na ledovci Mölltal.

Hřebem otevírací akce byl koncert zpěvačky Marty Jandové, která pokořila svůj vlastní rekord v nejvýše odzpívaném koncertě, blížící se téměř 3000 m n.m. Lyžařskou sezónu vítala bez alkoholu, protože jak sama říká, alkohol na lyže nepatří. „Ani za volant, ani na lyže. Jsem už přeci jen máma a bojím se, aby Marušku nesrazil nějaký machr posilněný alkoholem. Osobně mi stačí latte macchiato, lehátko a výhled na zasněžené vrcholky,“ svěřila zpěvačka Marta Jandová.

Z divadla si na hory odskočil asi nejznámější lyžař českého filmového plátna, Jan Antonín Duchoslav, alias Viki Cabadaj z filmu Sněženky a machři. Toho provází lyžování celý život a během sezóny téměř nesundá lyže. Ty má navíc vždy nejlepší, spolupracuje s výrobcem lyží a každý rok testuje nové modely. „Lyžování miluji. Je to můj nejoblíbenější sport a jsem s ním celoživotně spjatý. Navíc to byl jediný sport, který jsem zamlada dobře ovládl a teď už si bez něj nedokážu život představit. Když zrovna nepracuju nebo nehraju, potkáte mě v zimě někde na testovacím víkendu, nebo na otvíračce sezóny, jako třeba tady,“ smál se herec a vášnivý lyžař Jan Antonín Duchoslav, který svému oblíbenému sportu rozumí lépe než většina lidí a o lyžích ví všechno.

Vše o lyžování v malebném korutanském Mölltalu a jiných rakouských lyžařských střediscích najdete na http://www.ckpk.cz/

 

Foto: CKPK