Bubeník kapely Buty dostal operaci očí od manželky k narozeninám

Bubeníka známé české kapely Buty trápily problémy se zrakem osm let. Koncem ledna podstoupil na oční klinice Gemini ve Zlíně operaci očí jedním z nejmodernějších laserů, které jsou v Evropě k dispozici. Zákrok mu věnovala manželka k narozeninám.


Richard Kroczek, kterého dioptrie trápily osm let, se rozhodl pro multifokální čočku, dlouho ale vybíral kliniku, kde operaci podstoupit. „Společně se ženou, od které jsem dostal operaci jako dárek, jsme se zajímali, kde by mi od dioptrií pomohli nejlépe. Sledovali jsme různé rozhovory a články v médiích a natrefili na primáře Pavla Stodůlku a kliniku Gemini. Ze všech klinik nás Gemini zaujala nejvíce a jsem rád, že jsem své oči svěřil takovému odborníkovi, jako je primář Stodůlka. K mému rozhodnutí navíc přispělo technické vybavení kliniky, byl jsem operován tím nejlepším odborníkem na nejlepším laseru,“ pochválil si Richard Kroczek, bubeník skupiny Buty.
Za dvacet minut bylo po dioptriích. „Díky moderním laserům jsou zákroky pro pacienta velice komfortní a bezpečné. Operace je rychlá a bezbolestná. Zlepšení zraku je patrné bezprostředně po operaci, vidění se zlepšuje každým dnem. Navíc si pacienti mohou vybrat z různých typů nitroočních čoček. V případě pana Kroczeka jsme zvolili trifokální čočku, protože měl zájem o nejlepší možnou kvalitu vidění a chtěl být nezávislý na brýlích. Laserová operace s trifokální čočkou je to nejlepší, co v této oblasti ve světě existuje,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. „Samotná operace byla bezbolestná, doma jsem cítil lehké řezání oka, nebylo to ale nic hrozného. Každý den se vidění zlepšuje,“ potvrdil Richard Kroczek. „Po letech se dívám na svět bez dioptrií a brýle používám už jen sluneční,“ řekl s úsměvem. „S kapelou Buty zahrajeme na oplátku očním lékařům na jejich kongresu ve Zlíně naše nejoblíbenější písničky,“ slíbil Richard Kroczek.
Oční chirurgové nabízejí několik druhů nitroočních čoček, ze kterých si pacienti mohou vybrat. Největší rozsah ostrého vidění poskytují takzvané trifokální čočky, které se pro oční chirurgii vyrábějí asi dva roky. „Trifokální nitrooční čočka umožňuje po operaci ostré vidění na různé vzdálenosti bez brýlí. Oko po operaci vidí bez brýlí do dálky, na střední vzdálenost, jako například přístroje v autě nebo počítač, a také na čtení. Po operaci tak člověk může žít bez brýlí i ve věku, kdy jeho vrstevníci už používají brýle na čtení,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Jak vybrat správnou čočku?
Lékař nabídne pacientovi dostupné možnosti a popíše jejich výhody, pacient si potom podle vlastního uvážení zvolí konkrétní typ čočky. Operaci s použitím monofokální čočky hradí pojišťovna. Čočky umožňující ostré vidění na více vzdáleností jsou k dispozici za příplatek, jehož výše je různá v závislosti na konkrétním typu. V případě trifokální čočky jde o částku od 20 tisíc korun.

Foto: Ooční klinika Gemini