Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa mají svůj strom!

Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností. V expozici Stráň si dětští oblíbenci vysadili svůj strom mišpuli obecnou, který bude do budoucna návštěvníkům připomínat nejen vzácné přírodní bohatství, ale také to nejlepší, co dokázal člověk. Po Krtečkovi, Spejblovi a Hurvínkovi a Večerníčkovi se jedná v pořadí už o čtvrté zastavení Stezky osobností věnované dětským hrdinům.

Čtyřlístek je jedním z nejznámějších a nejdéle vycházejících českých komiksů. Světlo světa spatřil v roce 1969 ve stejnojmenném časopise. Jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček. Seriál má čtyři hlavní hrdiny, kteří vstoupili do srdcí několika generací: kocoura Myšpulína, prasátko Bobíka, fenku Fifinku a zajíce Pinďu. Všechny postavy se stejně jako komiks samotný staly už před několika desítkami let skutečným kulturním fenoménem. Například v 80. letech se náklad Čtyřlístku vyšplhal až na neuvěřitelných 220 tisíc výtisků na jedno číslo. Dnes vychází přibližně dvacetkrát ročně vždy v nákladu 40 tisíc výtisků. Koncem roku 2015 vzniklo jubilejní 600. číslo. Každoročně fanoušky potěší také tři až pět knižních titulů inspirovaných kreslenými příběhy slavné čtveřice. V letech 2010–2011 se Česká pošta rozhodla emitovat sérii známek s populárními hrdiny Čtyřlístku. V roce 2011 bylo v Doksech otevřeno unikátní Muzeum Čtyřlístku a v roce následujícím vznikla také naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Na motivy komiksu bylo natočeno několik krátkých animovaných filmů a dva celovečerní.

Vysazování stromů je krásný a užitečný zvyk. První strom ve spojitosti se Čtyřlístkem byl vysazen při příležitosti otevření čtyřlístkovského muzea v Doksech-Třeskoprskách. Jsem moc rád, že strom se jménem našeho největšího vynálezce prof. Myšpulína bude vysazen i v pražské botanické zahradě,“ říká Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek.

Projekt Kořeny osobností je zaměřený nejen na dospělé, ale také na děti. Ty představují naši budoucnost, ke které se jeho prostřednictvím obracíme. Právě budoucím generacím má projekt připomínat nejen přírodní bohatství naší zahrady, ale také počiny slavných Čechů i zahraničních osobností, které jsou s Českou republikovou spojeny. Jsme proto rádi, že už počtvrté můžeme oslovit právě děti a mezi aktéry Kořenů osobností uvést čtyři slavné postavičky legendárního komiksu Čtyřlístek a jejich autora,“ říká ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

A jakou jinou dřevinu by tito hrdinové v Botanické zahradě hl. m. Prahy měli vysadit než mišpuli obecnou? „Tato stará ovocná dřevina zažívá v posledních letech svoji renesanci. Patří do čeledi růžovitých, stejně jako jabloně, a podobně také kvete. Původně pochází z Malé Asie a oblasti staré Persie. Byla pěstována už před několika tisíci lety a postupně procházela různými epochami lidstva. Ve středověku se těšila velké oblibě a dostala se i do českých zemí,“ uvedl Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady.

Plody mišpule obecné obsahují mnoho prospěšných látek a blahodárně působí na celý organismus. Ve staré Persii se dokonce používaly i jiné části stromu, listy a kůra léčily různé neduhy. Mišpule je dřevina do teplejších oblastí, vyžaduje chráněnou a slunnou lokalitu. Na druhé straně není nijak zvlášť náročná na kvalitu půdy.

Foto: www.botanicka.cz