Bláha vzpomínal na malíře Jana Havlice

Západočeská galerie v Plzni zase jednou praskala ve švech. A nechyběli ani novináři a celebrity z Prahy! Proč? Všichni přišli zavzpomínat na známého a kritikou uznávaného plzeňského malíře Jana Havlice (1938 – 1990). Přítomný byl i populární zpěvák Karel Bláha. „Kamarádili jsme spolu dlouhá léta a jsem moc rád, že na toho vynikajícího kumštýře vzpomínám nejen já, ale i spousta dalších,“ řekl nám Karel Bláha, který na vernisáži i zazpíval.


„Dobří umělci mají proti nám tu výhodu, že se dovedou vracet na tento svět, i když jejich pozemská pouť skončila. Jako v případě známého plzeňského malíře Jana Havlice,“ pronesl v úvodním slově autor výstavy Zdeněk Knoflíček. „Honza Havlic patřil k silné generaci plzeňských umělců, která se v 60. letech 20. století vyznačovala osobitým názorem na okolní svět, který promítala do svých děl. Honza byl bytostný realista a po celý svůj tvůrčí život, ukončený v dvaapadesáti letech, z této cesty nesešel. Jen si v pozdějších letech poněkud upravil svůj malířský rukopis do volnějších barevných ploch. Nikdy přitom nepropadl lákadlům moderních a módních výtvarných směrů a zůstal věrný svému umění a především sobě. Přitom dokázal, že tolikrát zavrhovaný realismus v umění může být stále životaschopný, má-li ho ve své paletě poctivý malíř,“ řekl Zdeněk Knoflíček.


Zajímavou perličkou ze života Jana Havlice je fakt, že kritikou ceněný malíř vyrůstal v Plzni jen kousek od rodiny Gottových. A s malým Karlem, který byl o necelý rok mladší, si hrával už na pískovišti. A později dokonce spolu zkoušeli i malovat a vytvářet první obrazy. „Musím ale kriticky přiznat, že Karel lépe zpíval a Honza zase mnohem lépe maloval,“ prozradila se smíchem malířova manželka Jana Havlicová.


Foto: Radim Novotný