Aneta Langerová pokřtila autobus s Kavárnou Potmě

Na Ovocný trh v Praze přijel v úterý 10. července historicky první zatemněný autobus s Kavárnou Potmě. Slavnostní pásku originální kavárny na kolech přestřihlo osm přátel Světlušky: patronka Aneta Langerová, Hana Maciuchová, Tomáš Klus, Klára Issová, Pavel Nový, Ondřej Brzobohatý, Anna Polívková a Lucie Výborná. Ti pak jako první nastoupili na jeho palubu, aby ochutnali černočernou kávu připravenou nevidomými kavárníky.


„Návštěvou pojízdné Kavárny Potmě jsem získala originální zážitek. Ztichla jsem a zpokorněla. Tleskám Světlušce a děkuji za příjemnou společnost v kavárně Anetě Langerové a Tomášovi Klusovi a za elegantní obsluhu a laskavou navigaci děkuji ze srdce Katce,“ řekla bezprostředně po návštěvě kavárny herečka Hana Maciuchová.


„Prostředí kavárny a její atmosféru znám už důvěrně, ale stále mě překvapuje lidská představivost a fantazie. Tma se pomalu stává mým domovem,“ uvedla Aneta Langerová, patronka Světlušky.


„Stal jsem se očitým svědkem krajin, které nelze popsat. Přeji všem dalším svědkům, aby prohlédli,“ uvedl hudebník Tomáš Klus. „Byl to pro mě zajímavý zážitek, místo strachu se dostavil pocit úlevy. Mé smysly mohly v příjemném prostředí kavárny odpočívat,“ zaznělo od herečky Kláry Issová. „Doporučuji. Koukněte se na to, je to velký zážitek,“ říká herec a sportovec Pavel Nový.

„Díky Světlušce za tuto zkušenost. Na člověka padne klid a odpadnou společenské tlaky, nemusíte klábosit, můžete jen tak sedět a koukat… do tmy. A je to víc než by se mohlo zdát. A kávu si vychutnáte úplně jinak,“ dodala herečka Anna Polívková.


„Na palubě autobusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití. Sehraný tým nevidomých kavárníků Vás usadí do jednoho z šesti kupé a dříve, než Vám donesou černou kávu, můžete objevovat organické, ladné tvary prostoru, ve kterém se nacházíte. Každé kupé je očalouněno materiálem s jinou strukturou, aby podněcovala Vaši fantazii. Orientace v černočerném prostoru je možná jen po hmatu. Brzy však objevíte, že svět pod rouškou tmy může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů, inspirace,“ uvedla Martina Kaderková, ředitelka NF Čro.


Zajít na kávu do neobyčejného autobuse mohli lidé po celý den až do 20 hodin. Nyní zamíří Kavárna Potmě do Ostravy, a pak dalších měst v České republice. Každý, kdo netradiční kavárnu navštíví, přispívá 100 Kč do sbírky Světluška a jako vzpomínku na nevšední zážitek si odnese hrníček.

Nastupujte, Kavárna Potmě se rozjíždí…
13. – 15. 7. – Ostrava, OC Nová Karolina
27. – 28. 7. – Uherské Hradiště, LFŠ
25. – 26. 8. – Praha, Zoo
9. – 12. 9. – Brno, centrum
14. – 16. 9. – Jičín, Město pohádky
21. 9. – Říčany, Masarykovo náměstí
29. – 30. 9. – Hradec Králové, centrum
6. – 7. 10. – Písek, Film Festival

Kavárna Potmě by se nikdy nemohla postavit na kola bez finanční skupiny AXA, generálního partnera Světlušky, která na její realizaci přispěla třemi miliony korun. „Touha dostat Kavárnu Potmě za hranice Prahy. To bylo to, co nás motivovalo k tomu přispět v loňském roce dvěma miliony a letos jedním milionem na přípravu tohoto skvělého projektu. Přejeme Kavárně na cestě spoustu šťastných kilometrů a nepočítaně spokojených návštěvníků,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.


Kavárna Potmě by také nemohla vyjet do světa bez společnosti Veolia Transport, která Světlušce autobus věnovala. „Nejde nám o to zviditelnit sebe, ale ty, kteří nevidí,“ říká Daniel Adamka, jednatel Veolia Transport a dodává: „Nabídli jsme tak Světlušce ke křídlům i kola, aby mohla pomáhat i v místech, kam by se v původní podobě jen těžko dostávala.“

Poděkování hlavním partnerům Kavárny Potmě v autobuse:
Kavárna Potmě bude umístěna v kloubovém nízkopodlažním autobusu – model SOR NB 18, který Světlušce darovala společnost Veolia Transport. Projekt interiérové přestavby vypracovalo architektonické studio pha a realizovala ji firma Bomita. Doprovodné vozidlo na výjezdy s Kavárnou Potmě zapůjčil Ford Motor Company. Suroviny poskytla a profesionální kávovary zapůjčila společnost LE PATIO International, distributor značky ILLY. Nealkoholické nápoje dodala společnost Coca Cola a Fontana. Tiskoviny vytiskla společnost SVS. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma. Poděkování patří samozřejmě generálnímu partnerovi Světlušky finanční skupině AXA, díky které se projekt může realizovat. Na projekt přispěla také společnost Herbadent, hlavní partner Světlušky. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 12 lety založil a je jeho velkou podporou.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

 

Foto: www.svetluska.net / Petr Garský