Album Ivo Kahánka se objevilo v nejužší nominaci na výroční ceny BBC Music Magazine

Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši, bylo časopisem BBC Music Magazine nominováno mezi nejlepší nahrávky celého roku.

Nahrávka klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci klavíristy Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou nejen, že získala nejvyšší ocenění »Nahrávka měsíce« (Recording of the Month) prestižního BBC Music Magazine, nyní se dostala do nejužších nominací na výroční ceny tohoto časopisu. O výsledku hlasování mohou rozhodovat čtenáři z celého světa prostřednictvím hlasování na webu magazínu od 16. ledna do 19. února 2020.

Formulář pro hlasování je zde: https://musicmagawards.awardsplatform.com/

Potěšilo mne, že nominaci získali Ivo Kahánek s Jakubem Hrůšou, kteří patří k pravidelným spolupracovníkům České filharmonie,“ podotýká generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Je to podobné, jako když se český sportovec probojuje do finále mistrovství světa. Výhodou je, že »fandit« můžeme od počítače, aniž bychom cestovali do Londýna.“

Snažili jsme se především o co nejlepší provedení děl našich národních velikánů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Mám radost, že kromě spousty ocenění, které tato nahrávka sklízí, se výsledek našeho snažení projevuje i tak, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, nýbrž se stává respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek. „Pokud si čeští posluchači najdou chvíli a dají na webu hlas tomuto albu, budu samozřejmě velmi rád. Všechny pozitivní ohlasy beru jako poctu české kultuře, kterou mám tu čest reprezentovat.“

BBC Music Magazine je jeden z nejprodávanějších a z nejuznávanějších světových časopisů o klasické hudbě. Vychází ve Velké Británii a každé číslo obsahuje nejnovější zprávy z celého světa, rozhovory s mezinárodně uznávanými umělci. Recenze BBC Music Magazine pokrývají vždy více než 100 nových klasických nahrávek, DVD a knih o klasické hudbě, z nichž všechny jsou napsány pečlivě vybranými odborníky. Každý měsíc příznivci klasické hudby netrpělivě očekávají, kterou z obrovské světové produkce nahrávek recenzenti BBC Music Magazine vyberou jako »Choice« v jednotlivých kategoriích (orchestrální, komorní atd.) a která se dočká nejvyššího doporučení a ocenění jako »Recording of the Month«. Ty, které zaujmou nejvíce, jsou pak nominovány na výroční ceny BBC Music Magazine.

Ivo Kahánek sám bývá pro svůj citlivý, elegantní a zpěvný projev dokonce často označován za českého Chopina a mnohými také za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 absolvoval mj. koncertní cesty do Německa, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně např. na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V roce 2019 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, nejprodávanějšího světového časopisu se zaměřením na klasickou hudbu, již ocenilo nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou hodnocením »Nahrávka měsíce« (Recording of the Month).

Album zde:

https://lnk.to/IvoKahanekABambergerSymphonikerDvorakMartinuPR

Teaser zde: https://youtu.be/RASQYkjKjLA

Foto: Supraphon / Martin Kubica