Pozor! Ceny zimních pneumatik rostou, letos podraží až o 10%

Smutná zpráva pro všechny řidiče, cena zimních pneumatik letos poroste, očekává se zdražení na úrovni 10 % oproti loňskému roku. Vyplývá to z aktuálních informací výrobců a prodejců pneumatik na tuzemském trhu. Důvodem zdražování je dlouhodobý nárůst cen energie a surovin, což navyšuje náklady na výrobu pneumatik.


„Při porovnání ceníků pneumatik z loňského a letošního roku je možné registrovat navýšení cen o 10%, a to v závislosti na značce. Zdražování se projevuje téměř u všech výrobců pneumatik,“ sdělil Vojtěch Schwangmaier, ředitel internetového obchodu Pneumatiky.cz. „Ke zdražení pneumatik dochází plošně. Rozdíly v navyšování cen budou patrné pouze v závislosti na kategoriích pneu. Je možné očekávat odlišné zdražení například u osobních či off road pneumatik,“ informoval Zdeněk Vacl ze společnosti Pirelli.
Důvodem plánovaného zdražování zimních pneumatik je dlouhodobé zvyšování nákladů na výrobu. „Náklady na výrobu pneumatik ovlivňuje především cena kaučuku a ropy, hodnota obou komodit přitom v uplynulém roce výrazně rostla. Například cena kaučuku v jenech za rok narostla zhruba o 25 %. Navíc je třeba připočíst navýšení v důsledku převodu na jiné měny,“ vysvětlil Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum, která obchoduje s cennými papíry. „Gumárenské podniky proto byly nuceny ke zdražení svého zboží, aby nedosahovaly nízké ziskové marže,“ doplnil Tomčiak.

Foto archiv