Zpěvačka Jana Rychterová pokřtí nové CD v Semaforu

V úterý 27. května od 19 hodin v divadle Semafor se uskuteční koncert a křest nového CD Tak hraj písničkářky Jany Rychterové. Jana se představí s kytarou za doprovodu houslisty Vladimíra Iljiče Pecháčka, jako hosté dále vystoupí Michal Žára (kontrabas), Petr Smetáček (perkuse), Two Voices a další. Jako kmotři se objeví Vlastimil Harapes a další osobnosti.


Jana Rychterová je dáma, která má mnoho poloh – je zpěvačkou, skladatelkou, textařkou, instrumentalistkou, moderátorkou, herečkou i komičkou. Umí zpívat s nadhledem a zároveň hloubkou o běžných věcech, jídle, ale i emocích, lásce, smrti či specifických tématech – zprávy, cvičení zumby. Nebojí se, ale ani vzít si na sebe motorkářskou výstroj, narazit helmu a vyrazit na silné mašině na cesty. Dokonce má zálibu i v potápění. Má ráda dobré jídlo, což se odráží i v její tvorbě a přesto si drží pěknou figuru. Kromě zpěvu a hry na kytaru se věnuje moderování různých akcí a podporuje spoustu charitativních projektů. Vystupuje ve velkých sálech, pod širým nebem i v komorních prostorech. Je prostě ženou činu a mnoha tváří a nejinak je tomu i v autorské hudbě, kde má tři hlavní podoby.


Hlavní, kterou představí i na avizovaném koncertě a novém (v pořadí již devátém a 4. písničkářském) albu, je ryze vlastní »šansonová« tvorba – vlastně to jsou písničky »vo něčom« na pomezí popu, folku a samozřejmě šansonu s neuvěřitelně humornými texty ze života. Písničky Jany Rychterové jsou malé příběhy, které prožívají všichni. O lásce i nelásce, o jídle a pití, o starostech i radostech. Jsou to songy k smíchu i k pláči – někdy se publikum válí smíchy, jindy kanou slzy uvolnění a smíření při tichých niterných textech, ovšem za chvíli už si všichni podupávají v rytmu další vtipné písně. Rychterová je zpívá s doprovodem kytary a skvělých houslí V. I. Pecháčka, který je ovšem na pódiu zdatným spoluhráčem nejen hudebním. Dohromady je z toho zábavná koncertní kombinace.


Two Voices – neobvyklá vokální formace, jediné duo na světě, které má tři členy. Krásu klasického zpěvu přinášejí v alternaci Gábina Pešinová (Státní opera) nebo Dája Šimíčková (Sestry Havelkovy), šansonovým zpěvem a kytarou přispívá Jana sama, houslovými variacemi a »nepravostmi« pak Vladimír Iljič Pecháček. Klasická hudba s humornými i poetickými texty Jany Rychterové tvoří nový neotřelý žánr v rámci hudebního stylu crossover – »crazy classic«. Jak sama říká, baví ji »prznit« klasiky. Na paškál si již vzala Beethovena, Mozarta, Bacha či Strausse. No nezní to dobře – hudba: W. A. Mozart, text: J. Rychterová. Ale předělali už také velmi známé písně světového popu Frozen od Madonny, Money, money od Abby či Forever young od Alphaville.


Do třetice tu je Jana – pro děti. Bez problémů zpívá a skládá také pro dětské publikum, kde kombinuje zábavu a výuku – např. vyjmenovaná slova, dopravní výchovu či společenské chování. Písničky jsou k zasmání a společnému zpívání, dá se u nich tancovat i cvičit, občas se z nich děti něco nového dozvědí. Jsou určené pro školky i školy.

Foto: www.janarychterova.cz