Ženatý a Vaughan zahájí turné na Pražském hradě

Nezmeškejte jedinečnou příležitost vyslechnout exkluzivní recitál Ivana Ženatého a klavíristy Jamese Vaughana, který otevírá turné pod názvem Praha • Milano • New York na Pražském hradě v neděli 18. listopadu 2012 a uzavře koncertem v newyorské Carnegie Hall.


Irský klavírista James Vaughan, který je považován za jednoho z nejvyhledávanějších hráčů komorní hudby a světových operních koučů vůbec, vystoupí v Praze poprvé. Vaughan, jehož domovskou scénou je Teatro alla Scala, spolupracuje na dalších projektech s předními dirigenty a solisty jako jsou Claudio Abbado, Riccardo Muti, Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Placido Domingo, José Carreras, Barbara Frittoli, Leo Nucci, Agnes Baltsa, Natalie Dessay, Renato Bruson a Edita Gruberová. Od roku 2012 Vaughan spolupracuje s předním českým houslistou Ivanem Ženatým, kterého pravidelně doprovází při recitálech. Pro své první společné turné umělci vybrali a sestavili lákavě dynamický výběr z houslového repertoáru českých autorů Dvořáka, Janáčka a Smetany. Koncert je součástí cyklu Hudba Pražského hradu.

 

Praha • Milano • New York
Ivan Ženatý l housle, James Vaughan l klavir
Rudolfova galerie, 18.11.2012, 20.00

Program:
Antonín Dvořák: Romantické kusy pro housle a klavír, Op. 75, B. 150
Antonín Dvořák: Sonata F dur pro housle a klavír, Op. 57
Leoš Janáček: Houslová sonata v úpravě pro housle a klavír
Bedřich Smetana: Z domoviny v úpravě pro housle a klavír

Irský klavírista James Vaughan je považován za jednoho z nejvyhledávanějších hráčů komorní hudby a operních koučů. Spolupracuje s předními dirigenty a solisty současnosti, jako jsou Claudio Abbado, Nikolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Placido Domingo, José Carreras, Barbara Frittoli, Leo Nucci, Agnes Baltsa, Natalie Dessay, Renato Bruson a Edita Gruberova. Solupracoval mimo jiné s Mstislavem Rostropovičem při uvedení světové premiéry Schnittkeho opery Gesualdo či asistoval Carlu Maria Giulinimu při jeho debutu v roce 1996 ve Wiener StaatsOper. Působil zároveň jako cembalista a klavírista ve spolupráci s Wiener StaatsOper a Vienna Philharmonic.
V roce 1998 byl James Vaughan pozván Maestrem Riccardem Mutim ke spolupráci na provedení inscenace Goetterdaemmerung v Teatro alla Scala v Miláně. Od té doby James Vaughan spolupracoval s Riccardem Mutim celkem na sedmnácti produkcích včetně všech inscenací uvedených k Verdiho jubileu v roce 2001. Roku 2005 byl James Vaughan jmenován Head of Music Staff v Teatro alla Scala v Miláně.
James Vaughan pravidelně spolupracuje se sopranistkou Barbarou Frittoli. Za mnohé uveďme jejich vystoupení v Teatro Liceu v Barceloně, v Londýnské Wigmore Hall, Puškinovu Museu v Moskvě, Lincoln Centre v New Yorku či Musik Verein ve Vídni. V roce 2008, James Vaughan doprovázel renomovaného baritonistu Leo Nucci v rámci recitálu ku příležitosti oslav 30. výročí kariéry v Teatro alla Scala.
Od roku 2012 James Vaughan spolupracuje s českým houslový virtuosem Ivanem Ženatým, kterého pravidelně doprovází při společných recitálech.

Houslový virtuos Ivan Ženatý opakovaně hostuje se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbuzují také sólové a komorní projekty Ivana Ženatého (kompletní Bachovy sólové sonáty či Beethovenovy a Brahmsovy sonáty z posledních sezón). Svým mimořádně bohatým repertoárem zahrnujícím přes padesát houslových koncertů oslovuje široké publikum, aniž by na okamžik opustil svět klasické hudby. Kromě samozřejmé technické perfekce bývá oceňován jeho vkus pro styl a podmanivá krása tónu.
Svou profesionální kariéru zahájil Ivan Ženatý účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul
Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské Filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires.
Hrál společně s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Ma, Serge Baudo, Valerijem Gergijevem, Andrejem Boreyko, Nevillem Marrinerem a dalšími.
Hudební výraz Ivana Ženatého ovlivnila nejvíce osobní setkání s Nathanem Milsteinem, Ruggierem Riccim a Andre Gertlerem, výraznou změnu v jeho hudebním myšlení inicioval prof. Bezrodnyj na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Největší význam ale měly pro Ivana Ženatého soukromé lekce u Josefa Suka a následná dlouholetá spolupráce vrcholící vystoupeními na Würzburger Mozart-Festspiele, Pražském jaru a kompletní nahrávkou děl W. A. Mozarta.

Podívejte se na videopozvánku:

Foto: www.janawinter.com