Zdenka Tichotová – Zpívání se Spirituál kvintetem

Nejkrásnější písně dámy ze Spirituálu. Sestava dvaceti čtyř nahrávek z let 1985–2019 představuje pokladnici velejemného zpívání. Zdenka Tichotová slaví na konci září půlkulaté narozeniny, navíc je to právě pětačtyřicet let od chvíle, kdy nastoupila do Spirituál kvintetu. To jsou dobré důvody pro připomenutí jejího skvělého podílu na kapelou rozdávané kolektivní radosti.

Doktor Tichota, nikoli jako manžel, ale jako odborník na nejrůznější podoby spirituální tvorby, songy vybral a sestavil do příjemně poslouchatelného celku. Publicista Jiří Černý napsal do bookletu průvodní slovo, přesahující hudební portrét směrem k profilu ženy s v mnoha ohledech mimořádným osudem. Trampské zpívání s bratry Nedvědy v Torontu / Brontosaurech v roce 1974 společně vyměnili za pestrobarevnější Spirituál kvintet, kde ona již zůstala. Je zásadně cennou vokalistkou s nepředstíranou prostotou projevu, tak dobře padnoucího k mixu folklórních, folkových, gospelových i renesančních vlivů. Její sóla nebyla častá, ale vždy stála za to, viz třeba strhující gospel What Month Was Jesus Born In, á capella tradicionál Ty víš, jak mi lhát či na tomto CD debutující House Of The Rising Sun. Je to také pocta celému Spirituál kvintetu, který se na jaře 2020 chystá definitivně uzavřít dlouhou a parádní existenci. Nový zvukový remastering. Dvě dosud nikdy nevydané nahrávky. Booklet s dokumentárními fotografiemi.

Tracklist:

SVĚT S NÁMA HOUPÁ / NEJDELŠÍ VLAK / LOĎ DĚTÍ / UŽ NECHCI SE VDÁT / DÁVNO, DÁVNO VÍM / JMÉNO ZNÁ I KRÁL / KOMENSKÝ DVŮR / MŮJ VLÁČEK / WHEN THE STARS BEGIN TO FALL / TY VÍŠ, JAK MI LHÁT / CO SE STALO V RATAJI / WHAT MONTH WAS JESUS BORN IN / DURANDARTE / KRÁSNÝ RÁNA / KAYANDRA / ISABELL* / ČERSTVÝ VÍTR / SVADEBNÍ PRSTÝNEK / HOUSE OF THE RISING SUN* / KDO CHCEŠ BÝTI MOUDRÝM ZVÁN / NAD LOBODICAMA / ŽIVOT Z PARTESŮ / KDYŽ JDU SPÁT / UKOLÉBAVKA

* VYDÁNO POPRVÉ

Foto: Supraphon