Vyšlo album s dosud nikdy nezveřejněnou koncertní nahrávku Karla Kryla

Solidaritě věnovaný mnichovský koncert z roku 1982 je průnikem Krylova repertoáru ze šedesátých a sedmdesátých let, doplněný o novinky z počátku osmdesátých let. Nenajdete tu notoricky známé hity typu Bratříčka či Anděla, ale více než dvacet pro tu příležitost vybraných songů s mimořádnou posluchačskou intenzitou. Slyšet Jeřabiny, Varhany v Olivě nebo Dědicům Palachovým v česko-polské verzi je zážitek.


Převážná většina z těch 22 písní je v češtině, některé napůl a jiné zcela polsky, čtyřikrát se ozve němčina, třikrát bez české předlohy. Kryl se tu představuje v mnoha písničkářských podobách. Je politický, sentimentální, zadumaný, žertovný a ironický. Jeho spojovací komentáře jsou zacílené a vtipné, blok »federalizační poezie« i po těch letech neodolatelný. Je to Kryl na pomezí jazyků i občanství, vždy připravený písničkami a povídáním povzbuzovat lidi. Zvukově velmi kvalitní záznam je v bookletu 2CD doprovázen koncertními fotografiemi a jinými dokumenty i fundovanou poznámkou Krylova knižního editora Jana Šulce.


Český rozhlas Radiožurnál pořádá 8. dubna od 20 hodin ve Velkém sále pražské Lucerny speciální koncert k nedožitým 70. narozeninám Karla Kryla. Jeho legendární písničky zazní v podání Tomáše Kluse, Anety Langerové, Markéty Irglové, Michal Hrůzy, Xindla X, skupiny Divokej Bill nebo Projektu Salome ve spolupráci s Epoque Quartetem a Petrem Maláskem. V rámci tohoto koncertu pokřtí 2CD Solidarita legendární hlasatel a kolega Karla Kryla ze Svobodné Evropy Pavel Pecháček.


Nutno však poznamenat, že koncert je již v tuto chvíli vyprodaný. Záznam koncertu vysílá 15. dubna ve 20 hodin stanice ČRo Radiožurnál.

Podívejte se na video upoutávku:

Foto: Supraphon