Vůbec poprvé vycházejí Zakázané koncerty Skoumala & Vodňanského

Nedožité 80. narozeniny Petra Skoumala připomene vzpomínková akce 15. března v Supraphon Musicpoint. Všechno je proměnlivé / Zakázané koncerty 1974–1981 – toť album sestavené ze záznamů necenzurovaných písní jedinečné autorské dvojice Petr Skoumal & Jan Vodňanský, kterým Supraphon připomíná nedožité osmdesáté narozeniny prvního jmenovaného. Devatenáct písní objevených v archivech zvukaře a sběratele Petra Benesche a Jana Vodňanského vychází  vůbec poprvé v pátek 16. března. O den dříve, tedy ve čtvrtek 15. března od 17 hodin Vodňanský společně s Beneschem a dalšími hosty připomenou Petra Skoumala písněmi i slovem na speciální vzpomínkové akci v pražské prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17.

Foto_Bohumil_Šálek_mail

„Od samého počátku v Činoherním klubu bylo koncertování dvojice Skoumal & Vodňanský jízdou na neosedlaném a navíc nenažraném tygrovi. Šířící se fámy předcházely zákazy, které přiváděly na každou reprízu do divadla i ty diváky, kteří se už nevešli a tak se tísnili na balkoně vestoje. Pokaždé se hrálo, jako by to bylo naposled. Po letech se mi přiznali moji blízcí přátelé, proč chodili až notoricky na každou reprízu S úsměvem idiota. Prý chtěli být u toho, až nás budou zatýkat přímo na scéně,“ vzpomíná v bookletu alba Jan Vodňanský na dobu, kdy dvojice čelila všudypřítomnému dozoru cenzury, která Skoumala s Vodňanským nakonec vyhnala z pražských scén.

Výsledkem bylo kočování po mimopražských štacích, převážně po kolejích a studentských klubech. Tam totiž ještě provozovatelé o zákazu společného vystupování  S & V nevěděli a ti zde byli vítáni natěšenými mladými lidmi v nabitých sálech. Tento stav trval až do normalizačně pokročilého roku 1981, kdy přišel nezvratně definitivní zákaz vystupování.

Foto_Ivan_Prokop_mail

„Po vystoupení v Olomouci nás přepadli dva místní funkcionáři. Sotva dozněl poslední přídavek, vtrhli do šatny jak tajfun a chovali se jako estébáci v akci. S neurvalým řevem vyhnali mladé diváky, kteří si přišli pro autogram. S Petrem jsme na sebe jen mrkli s nevysloveným poznáním »Už jsou tady«,“ vybavuje si Vodňanský.

Není asi nijak překvapivým faktem, že u valné většiny nahrávek nelze přesně určit místo nahrání ani jeho přesnou dataci. To ale nic nemění na skutečnosti, že písně, na nichž se kromě dua S & V podíleli také Lída Molínová, Přemysl Rut, klarinetista František Sojka, kytarista Jiří Šrajer a bubeník Vladimír Belatka, jsou – jak už to u díla Skoumala & Vodňanského bývá – ztělesněním geniálního smyslu pro vtip, ironii a nonsens.

su65092_S_mail

V případě tohoto alba může navíc posluchač prakticky bezprostředně zakusit,  jak Skoumal s Vodňanským s briskností sobě vlastní reagovali na diktát totalitní nesvobody, když roubovali další a další sloky k písním již cenzory schváleným. Všechno je proměnlivé je tak unikátním záznamem nesvobodné doby, v níž i přesto vznikaly svobodné nahrávky. Nahrávky, které přečkaly v skrytu tajných šuplíků a mohou sloužit nejen jako připomínka dob, snad již dávno minulých, ale i coby nadčasová vzpomínka na skvělého člověka a umělce Petra Skoumala (7. 3. 1938 – 28. 9. 2014).

 

Foto: Supraphon / Bohumil Šálek, Ivan Prokop