Vladimír Körner – Zánik samoty Berhof

Polosirotek Ulrika, její opilecký otec a jeho milenka se stanou rukojmími německé skupiny pod vedením fanatické jeptišky Salome, hledající na čas úkryt a stravu. Samota Berhof se stává svědkem psychologického boje o přežití.

Slavný román Vladimíra Körnera z roku 1973 se zabývá tematikou Werwolfů, německých nacistických fanatiků, kteří navzdory konci II. světové války podnikali pohraniční trestné výpravy s úmyslem vraždit, krást a zvrátit pád fašistického režimu. V roce 1983 natočil režisér Jiří Svoboda filmovou verzi s Janou Brejchovou v hlavní roli.

 

O autorovi:

Legendární český prozaik a scenárista Vladimír Körner se narodil v roce 1939 v Prostějově, při nuceném odchodu rodičů ze zabraných Sudet. Vystudoval Filmovou školu v Čimelicích a poté obor dramaturgie na FAMU. Už v době studií působil jako dramaturg a později scenárista Filmového studia Barrandov. Významná část jeho díla je zasazena do válečných a těsně poválečných let nebo do éry vrcholného středověku. Filmy podle jeho scénářů patří ke Zlatému fondu československé kinematografie – např. Údolí včel (1967), Adelheid (1969), Zánik samoty Berhof (1983), Chodník cez Dunaj (1989), Svědek umírajícího času (1990), Krev zmizelého (2005).

Za své dílo získal řadu literárních i filmových cen. Za všechny jmenujme Českého lva za Mimořádný přínos české kinematografii (2013).

 

Ukázka z audioknihy ˃˃

 

Vladimír Körner

Zánik samoty Berhof

Čte: Igor Bareš

Hudba: Raven

Režie: Roman Štolpa

Cena CD-mp3: 299 Kč

Celkový čas 5 hodin 14 minut

 

Foto: Radioservis