Václav Erben – Vražda pro zlatého muže

Kapitán Exner tentokrát vyšetřuje zločin z vášně, již vyvolávají nejen krásné ženy, ale také, a možná především, peníze. Zlatý muž je totiž vzácný soubor předmětů z doby stěhování národů. Poklad nedozírné ceny byl brzy po objevení ukraden z muzea okresního města, aby se po letech objevil v soukromé sbírce ve Francii…

Michal Exner působil na čtenáře ve své době nepochybně jako zjevení. Elegán s kapesníčkem upraveným zřejmě i v kapsičce pyžama, inteligentní diskutér, lamač ženských srdcí a majitel mercedesu kabrioletu. Někoho takového byste patrně mezi tehdejšími kriminalisty nehledali, takoví bývali spíš na druhé straně zákona, ovšem o to nadšeněji Exnera čtenáři přijímali. Příběhy s kapitánem Exnerem v hlavní roli pravda s postupující normalizací poněkud jalověly, narážek na režim ubývalo a přibývalo soudruhů, Erbenův vyšetřovatel si však stále držel svou šviháckou eleganci, nadhled, ironii a vtip.

Michal Exner a jeho dva pobočníci Vlček s Beránkem vstupují do příběhu ve chvíli, kdy na archeologické konferenci dojde k napadení a sebevraždě a na vykopávkách je objevena mrtvola, která rozhodně nepatří do archeologického portfolia. A to znamená, že se nonšalantní hrdina detektivek Václava Erbena opět ocitá ve společnosti nezapomenutelného enfant terrible archeologické komunity dr. Soudka, který mu bude v ledačem nápomocen. I když, pochopitelně, nerad. Dialogy Exnera a Soudka patří přesto k tomu nejlepšímu, co Vražda pro Zlatého muže nabízí.

Kniha vyšla v přetěžkém roce 1969, tedy v roce, na jehož konci nad občany ČSSR definitivně spadla klec. Text knihy však vznikal ještě v době plné nadějí a je to na něm znát.

Užijme si tedy bonvivánského vyšetřovatele Exnera, kulatého Beránka s černým notesem, hubeného Vlčka s vyhaslou dýmkou a trochu toho vraždění. A kdo že je vrah?

To, jako na začátku každé detektivky, ví »jen Bůh a svatý Václav«.

 

Václav Erben

Vražda pro zlatého muže

Čte: Tomáš Jirman

Cena: CD-mp3: 329,- Kč
Celkový čas: 4 hodiny 25 minut

 

 

JIŽ VYŠLO:

Václav Erben

SMRT TALENTOVANÉHO ŠEVCE

Městečkem Opolná otřese vražda. Vrahem je někdo z místních. Mrtvého Rambouska tu neměl nikdo rád. Kapitán Exner, který sem přijel na dovolenou, vyráží po stopě.

Čte Tomáš Jirman

Cena CD-mp3: 329,- Kč

Celkový čas: 4 hodiny 33 minut

 

Václav Erben

NA DOSAH RUKY

Další případ kapitána Exnera, tentokrát z roku 1971, kdy už mu nikdo neodpáře garsonku, mercedes kabriolet, vzdělání, inteligenci, duchaplnost, smysl pro humor a ironii nebo slabost pro ženy. V detektivním příběhu, kde se všechno podstatné odehrává v kulisách zašlé slávy jednoho starého pražského secesního domu, je sice všechno na dosah ruky, vrah však uniká až do poslední chvíle.

Čte Tomáš Jirman

Cena: CD-mp3 299,- Kč

Celkový čas: 4 hodiny 28 minut

 

Václav Erben

POKLAD BYZANTSKÉHO KUPCE

Spolu s kapitánem Exnerem se vrátíme do Československa počátku šedesátých let minulého století, kdy sice v obchodech chybí líh, jehož nedostatek sehraje v příběhu podstatnou roli, ale zároveň je v kinech k vidění Formanův Černý Petr. Nepůjde pochopitelně o nic menšího než o vraždu, jejíž vyšetřování se odehrává v prostředí archeologů a novinářů. Kdo najde vraha, najde možná i poklad.

Čte Tomáš Jirman

Cena CD-mp3: 299,- Kč

Celkový čas: 4 hodiny 35 minut

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis