Švorcová a Havlová na jednom CD!

Bývalé kolegyně z Divadla na Vinohradech Jiřina Švorcová a Dagmar Havlová se spolu po dvaceti letech setkaly na jednom cédéčku. Hudební vydavatelství Supraphon totiž sáhlo do svého bohatého archivu a vydalo dvojalbum Staré pověsti české. Spolu s dalšími herci jej v roce 1989 natočily i národní umělkyně a členka ÚV KSČ Jiřina Švorcová a bláznivá »holka z porcelánu« Dáša Veškrnová, která se ve v 90. letech minulého století provdala za tehdejšího prezidenta Václava Havla a přijala i jeho příjmení.


Po sametové revoluci v listopadu 1989 se cesty obou hereček rozešly. Zatímco Veškrnová dál zářila v divadle či v televizi nebo ve filmu, Švorcovou její kolegové z divadla vyštvali a televize dodnes odmítá vysílat inscenace, ve kterých má hlavní nebo velké role. Obě rivalky, které dnes stojí na opačných stranách politické barikády, tak spojil až po více jak dvaceti letech Supraphon, když je zařadil na album Staré pověsti české.
Částečná dramatizace Starých pověstí českých Aloise Jiráska ve výběru a scénáristické úpravě režiséra Jana Fuchse připomene jistě nejznámější knihu tohoto klasika české literatury, z níž generace čerpaly znalosti o nejstarších dějinách naší vlasti, předávané v pověstech. Snímek natočený v roce1988 je ukázkou velkorysých edičních projektů Supraphonu, realizovaných zkušenými režiséry a jistě zaujme hereckými výkony a celkovým pojetím i dnešní posluchače.
Poprvé vyšel v roce 1989 v podobě dvou vinylových LP desek. Supraphon jej vydal jako dvě cédéčka, na kterých naleznete tyto pověsti – CD 1: O Čechovi, O Krokovi a jeho dcerách, O Libuši, O Přemyslovi, Dívčí válka, Lucká válka, Durynk a Neklan. Na CD 2 si můžete poslechnout pověsti: O Bruncvíkovi , O staré Praze: Karel IV., Václav IV., Kouzelník Žito, Zuzana v lázni, Sv. Vít a Slavná Praha. Dvojalbum Staré pověsti české je zkrátka mimořádná nahrávka ve skvělém hereckém podání – mimo charakterní herečky Jiřiny Švorcové a zmíněné Dagmar Havlové, tenkrát ale ještě Veškrnové, to jsou Stella Zázvorková, Jiří Bartoška, Rudolf Hrušínský, Lubor Tokoš, Ota Sklenčka, Jan Schánilec, Jan Kanyza, Jaroslav Satoranský, Zuzana Bydžovská, Jan Čenský, Luděk Kopřiva a Jiří Holý.

Dvojalbum Staré pověsti české si můžete objednat zde:

Foto: supraphon.cz