KCHUN – je pěvecké duo dvou letitých přátel, hudebních kolegů a lidí, kteří vnímají tento projekt jako přirozenou cestu jejich další spolupráce. Martin Prokeš a Marek Šulc se rozhodli natočit debutové album v rámci dua KCHUN. CD natočili v průběhu srpna 2019 a jejich album navazuje na koncertní program »Purgatio« (Očistec), který čerpá inspiraci v ikonickém díle Dante Alighieriho (1265–1321), florentského básníka, na kterého se často pohlíží jako na symbol středověku. Právě on vytvořil snad nejvznešenější obraz očistce, jaký lidský duch zrodil.
Hudba, která zní na CD zavede posluchače do období 12. – 14. století. Hostem na CD je herec Vladimír Javorský. Autorkou konceptu a dramaturgie koncertního programu »Purgatio« je muzikoložka a sopranistka Barbora Kabátková. Filozofie pěveckého dua KCHUN je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-t´ing – Knihy proměn. Slovo KCHUN znamená Země a vyjadřuje přijetí.
„Nahrávání debutového alba pro nás bylo velkou výzvou. I přesto, že jsme Marek i já natočili během posledních let mnoho CD, tak tentokrát jsme byli před mikrofony opravdu jen my dva a nikdo jiný,“ říká tenorista Martin Prokeš.
Nečekaný rozměr celému albu dodává hlas herce Vladimíra Javorského, člena Činohry Národního divadla v Praze, který načetl texty doprovázející hudbu. Jeho charisma, pokora a profesionalita jsou pro nás dodnes velkou inspirací.“, doplňuje barytonista Marek Šulc.
Album bude pokřtěno v rámci koncertu 14. 11. 2019 v Anežském klášteře, který pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v rámci své komorní řady Obrazy a hudba. Na tento koncert navazuje série koncertů v severních Čechách a Německu.
Album v digitálních formátech bude od 8. 11. 2019 v distribuci Supraphonu.
https://www.supraphonline.cz/album/519252-purgatio
Více na: www.kchun.cz
O autorech:
Martin Prokeš vystudoval teplickou konzervatoř̌ a poté́ pokračoval ve studiu na HAMU (prof. M. Hajóssyová). Spolupracuje se soubory zabývajícími se historicky poučenou interpretací́ staré hudby. Dvacet let byl členem souboru Schola Gregoriana Pragensis a dvanáct let také jeho manažerem. Jako zakladatel a ředitel již osmnáctý rok stojí́ v čele festivalu Lípa Musica a je členem správní rady Nadačního fondu Ozvěna pomáhající dětem se sluchovým postižením.
Marek Šulc na pražské HAMU vystudoval zpěv (prof. Miloslav Podskalský) a hudební management. V letech 2004 – 2018 byl členem souboru Schola Gregoriana Pragensis. Spolupracuje se soubory Collegium 1704 nebo Cappella Mariana. V roce 2010 účinkoval jako člen vokálního ansámblu na několika koncertech Bobbyho McFerrina. Je členem umělecké rady festivalu Lípa Musica a hudebním ředitelem rádia Classic Praha.
Foto: Supraphon