Po úspěchu 11CD Semafor – léta šedesátá zákonitě přichází vydavatelství Supraphon s kompletem, který sumarizuje dílo tvůrců divadla Semafor v letech normalizace. Vzhledem k nekompromisním politickým postojům Jiřího Suchého vycházelo po oněch dvacet let zvukových nahrávek semaforských písní mnohem méně, než v desetiletí předchozím.
Přesto existují záznamy z řady představení, mnoho písní nebylo publikováno v kompletech, ale jako samostatné singly. Dvanáct CD zachycuje práci geniálního básníka a textaře Jiřího Suchého, který v dobách útlaku a nepohody, ve spolupráci s Ferdinandem Havlíkem, stvořil mimořádné dílo: stovky písní, které by se za příznivějších okolností staly evergreeny a desítky skvělých divadelních textů. Komplet 12CD Semafor – léta 70. a 80. obsahuje vše, co bylo za dvacet let oficiálně vydáno, včetně slavné Kytice a profilových alb, doplněno objevnými bonusy.
Představí tak členy souboru divadla Semafor, včetně stálice Jitky Molavcové. Jedenácté CD přináší texty Jiřího Suchého, zpívané naší pěveckou elitou (mnohdy s překvapením odhalíme autora známé písničky). Dvanácté CD obsahuje rarity, včetně mimořádného bonusu v podobě záznamu posledního vystoupení Jana Wericha v rozhovoru s Jiřím Suchým v silvestrovském pořadu nazvaném Setkání.
„Znovu, po každé, když mám možnost trochu víc se seznámit s tvorbou Jiřího Suchého, mě fascinuje fakt, že nikdy nesešel z cesty skvělého básníka a textaře, jeho verše a texty k písním jsou nejen obrazivé, psané nádherným jazykem, s překvapivými pointami, nečekanými slovními hříčkami, ale jakoby přirozeně plynoucí, využívajíce všech zákoutí možných slovních sdělení, vytvářené s nekonečnou představivostí. Jeho vklad do české kultury je mimořádný a stále dost nedoceněný,“ dodává u příležitosti vydání kompletu jeho producentka Naďa Dvorská.
Dvě otázky pro editora kompletu Lukáše Bernýho:
Při sestavování tak obsáhlého projektu, jste určitě přišel na zajímavé nahrávky, můžete prozradit, které vás překvapily nejvíce?
Asi nejvíce mě překvapil archiv Českého rozhlasu, který skrývá řadu dodnes nevydaných perliček zejména ze 70. let, tedy i z doby, kdy pan Suchý do jeho vysílání prakticky nemohl. Jsou to písničky z her jako Čarodějky, Ten pes je váš? nebo Smutek bláznivých panen. Další velkou raritou budou nikdy nevydané písničky z filmu Malinový koktejl, které Jiří Suchý v 80. letech napsal s Michaelem Kocábem a nahrál je Pražský výběr s Janou Kratochvílovou, spojení, které myslím leckoho překvapí. A skutečně pro »fajnšmekry« je zde nahrávka východoněmecké disidentky Bettiny Wegner, která za své protesty proti okupaci v roce 1968 musela na rok a půl do vězení. Ta v 70. letech zhudebnila řadu textů Jiřího Suchého a jednu najdete i zde.
Co považujete za nejvýznamnější v tvorbě Jiřího Suchého v sedmdesátých a v osmdesátých letech?
Nejvýznamnější je už samotný fakt, že Jiří Suchý tvořil i přesto, že mu režim házel klacky pod nohy. Že se nenechal odradit tím, že nemohl do rádia, do televize, že i těch desek bylo málo… Protože i když písničky na tomto boxu asi díky tomu nejsou tak slavné jako ty z 60. let, jejich texty a melodie jsou mnohdy ještě lepší. A není to jen ta slavná Kytice, ale i Faust nebo Smutek bláznivých panen či Elektrická puma. Přesně se ztotožňuji s tím, co řekl Michal Prokop v polovině 70. let: „Já mám rád humor, když je trošku šmrncnutý lyrikou, což Suchý dovede. Taková schopnost je síla, s kterou vítězí mezi našimi textaři. ‚Sen lásky sním / Jen si ho sněz‘ – kdo jiný by tohle vymyslel?“
12 CD: Jiří Suchý & Comp. – Semafor/ léta 70. a 80.
298 písní a výstupů
Zpívají, ale také někdy hovoří: Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Jiří Šlitr, Věra Křesadlová, Jiří Datel Novotný, Michal Prokop, Jiří Helekal, Hana Zagorová, Karel Gott, Naďa Urbánková, Josef Dvořák, Zuzana Burianová, Eva Olmerová, Eva Pilarová, Ljuba Hermanová, Ilona Záluska, Martha a Tena Elefteriadu, Václav Neckář, Hana Hegerová, Lucie Krecarová, Jitka Zelenková, Laďka Kozderková, Michael Kocáb, Vladimír Mišík, Marta Kubišová, Jana Robbová, Svatopluk Beneš, Waldemar Matuška, Viktor Sodoma, Jana Kratochvílová, Petra Černocká, Jiří Korn, Karel Černoch, Vladimír Klusák, Jan Werich a desítky dalších
Hraje: Orchestr Ferdinanda Havlíka, Orchestr Karla Vlacha, Taneční orchestr Československého rozhlasu, Skupina Jiřího Brabce…ad.
Vybral a sestavil: Lukáš Berný, který je též autorem rozsáhlého textu v bookletu
Foto: Supraphon