R.E.M. – Collapse Into Now

Legendární skupina R.E.M. vydala 7. března nové, v pořadí již 15. album nazvané Collapse Into Now. Trio Michael Stipe, kytarista Peter Buck a basista Mike Mills natáčelo opět s producentem Jacknife Lee,  se kterým skupina spolupracovala již na předchozím, kritikou vysoko ceněném albu Accelerate. Jacknife Lee jako držitel Grammy v minulosti pracoval na albech světové extratřídy, mimo jiné i U2, Snow Patrol, The Hives, Kasabian, The Editors, Aqualung nebo Bloc Party.


Collapse Into Now bylo nahráno v New Orleansu ve studiu  Music Shed a v Berlíně ve slavných studiích Hansa, kde vznikla řada legendárních  alb, včetně Bowieho Heroes, Achtung Baby U2 či  Lust for Life Iggyho Popa. Závěrečný mix alba proběhl ve studiu Blackbird v Nashvillu. Skupina pozvala na nové album řadu atraktivních a hlavně jejich srdcím blízkých  hostů. Nechybí  Patti Smith a její dvorní kytarista Lenny Kaye, extravagantní Kanaďanka Peaches, Eddie Vedder z Pearl Jam a nebo frontman indie popových The Hidden Cameras Joel Gibb.
Nové album předznamenává intenzivní online kampaň, představující hned několik písní a videoklipů,  jež jsou k dispozici na internetu ještě před vydáním alba.
Vše odstartovala už na začátku letošního roku možnost získat prostřednictvím domovské stránky skupiny www.remhq.com zdarma novinku Discoverer.
Následovala speciální videa ke skladbám It Happened Today, Überlin, Mine Smell Like Honey či ke skladbě Oh My Heart, která se stává prvním oficiálním singlem pro rádia v České republice.
Co se dá říct o kapele s třicetiletou kariérou? Téměř všechno se již stalo: z indie miláčků k mainstreamovým superstars? Původní člen kapely odchází a přestává s hraním? Návrat s tvrdým rockovým albem a vyvrácení všech pomluv? Co vlastně ještě zbývá? Co třeba tohle – R.E.M. natočili své nejlepší album za posledních dvacet let? Bez přehánění – Collapse Into Now jsou R.E.M. ve vrcholné formě – vypalovačky, tichá melancholie a pecky středního tempa, které basák Mike Mills nazval: „naše nejlepší věci od Out of Time.“
Album bylo nahráno během 12 týdnů ve studiích v New Orleans, Nashville a Berlíně, Collapse Into Now odstartuje zvonivá kytara Petera Bucka, ale pak píseň rozkvete pulsujícím beatem, zpěvem, který zní jak zvuk sirény a drtivou střední částí. Ano, je to povědomé, ale zároveň čerstvé!
Desku opět produkoval Jacknife Lee – který se podílel na úspěchu z roku 2008 – albu Accelerate – a velká trojka (Mills, Buck a Michael Stipe) s radostí dovolila tomuto irskému producentovi realizovat svou vizi. „S Accelerate jsme se pokoušeli dát lidem vědět tohle: všechno se dá zrychlit,“ říká Mills. „A na tuhle desku jsme vybírali jen ty nejlepší písničky,“ dodává.
Nic než pravda. All the Best a Alligator Aviator Autopilot Antimatter (s doprovodnými vokály Peaches a kytarovým sólem Lennyho Kaye) jsou jak ohnivé střely. ÜBerlin je skvělá akustická skladba, která by našla místo i na Automatic nebo New Adventures in Hi-Fi. Další skvělá věc je It Happened Today s doprovodným vokálem Joela Gibba z Hidden Cameras a povědomým hlasem Eddie Veddera, který se zastavil v proslulém berlínském studiu Hansa Studios – kde nahrávali U2 i David Bowie – když byl na turné s Pearl Jam. „Moje oblíbená skladba na desce. Úplně žeru tu absolutní radost a oddání se zpěvu na konci. Doufám, že takhle zaječet by si chtěl každý. Je to očišťující,“ říká Mills.
V roztoužené Oh My Heart si zahrála dechovka z New Orleans jménem Bonerama, zatímco v závěrečné Blue, která se zrodila pod šedým berlínským nebem, zazní kytara Kaye a Stipeův mluvený zpěv za rytmického hlasového doprovodu jeho staré známé Patti Smith. Touto písní chce Collapse Into Now říci jediné – kdo dlouho tápe v temnotách, jednou najde světlo. A pro R.E.M. se kreativní strážní oheň s albem Collapse Into Now rozhořel naplno.
Zatím poslední studiové album R.E.M. Accelerate z roku 2008 bylo u nás ihned po vydání na 1. místě hitparády, posledním oficiálním počinem kapely pak v říjnu roku 2009 živé 2CD R.E.M. Live At The Olympia.

Tracklist alba Collapse Into Now
1. Discoverer
2. All The Best
3. Überlin
4. Oh My Heart
5. It Happened Today
6. Every Day Is Yours To Win
7. Mine Smell Like Honey
8. Walk It Back
9. Alligator Aviator Autopilot Antimatter
10. That Someone Is You
11. Me, Marlon Brando, Marlon Brando and I
12. Blue

Foto: Supraphon.cz