Pavel Šporcl – Gipsy Fire

Přes dvacet tisíc prodaných desek, více než 220 koncertů doma i ve světě (včetně Francie a Číny), dvě velká turné, dvakrát vyprodaná Lucerna… To je jen dílčí výčet úspěchů projektu »Gipsy Way«. Tuto první desku se svou cikánskou kapelou Pavel Šporcl natočil v roce 2008 – a po šesti letech uspořádal společně se Supraphonem v legendárním studiu Domovina dva koncerty, které daly vznik novému albu »Gipsy Fire«.


Druhé vkročení do téže řeky? Ne tak docela. Řadou technicky extrémních skladeb z »cikánského« repertoáru prolínají chytlavé i melancholické filmové melodie (Velký blondýn, Šumař na střeše nebo téma, jež Pavel nahrál pro film Musíme si pomáhat) a nádherná Piazzollova modlitba Ave Maria, při níž se tají dech. Pavel i kapela hrají jako o život a podle průvodních reakcí publika se zdá, že by si ten koncert rovnou dali ještě jednou. Tak to na CD není žádný problém.
Gipsy Fire – gejzír nespoutané energie a strhující virtuosity, pohlazení čisté krásy.

Pavel Šporcl – Gipsy Fire
Johannes Brahms – Uherský tanec č. 1, Astor Piazzolla – Ave Maria, Jenö Hubay – Hullámzó Balaton op. 33, Béla Babai – Capriccio, John Williams – Suita z muzikálu „Šumař na střeše“ (Fiddler on the Roof), Vladimir Cosma – Téma z filmu „Velký blondýn s černou botou“ (Grand blond avec une chaussure noire), Aleš Březina – téma z filmu „Musíme si pomáhat“, Pavel Šporcl – Gipsy Fire. Czárdás, Pocta Jánosi Biharimu, Ruské písně.
Pavel Šporcl – housle. Gipsy Way Ensemble (Nikola Sléz – housle, Zoltán Sándor – viola, kytara, Ján Rigó – kontrabas, Tomáš Vontszemü – cimbál), Vojtěch Szabó – akordeon (j.h.)
CD vychází 26. září 2014
Cena: 329,- Kč

Foto: Supraphon