Pavel Roth – Best of

Přestože Pavel Roth působil nějaký čas jako sólista Orchestru Československé televize, v jeho žilách koluje rocková krev. Není divu, vždyť tvůrce nejžádanějších hitů, jakými byly Krásnější než růže a poté Zahrada ticha a Princezna, vítěz republikového Intertalentu 1983, působil v sedmdesátých letech v kapelách Benefit, Markýz John, Orient a Projektil. V roce 1984 založil vlastní skupinu Rotor, s níž absolvoval přes tři stovky koncertů, a od roku 1990 pilně skládá a textuje vlastní skladby, které postupně vycházejí na CD. Rothovo novinkové album Best of přináší 23 skladeb toho nejlepšího z Pavlovy kariéry.


Zpěvák, skladatel a kytarista Pavel Roth působil v několika pražských rockových kapelách a do posluchačského povědomí se výrazně zapsal coby interpret dodnes platných hitů osmdesátých let, skladbami Zahrada ticha, Krásnější než růže, Stále zasněná či Princezna. Když v roce 1983 zvítězil v národním kole Intertalentu, které sloužilo jako nominační vstupenka pro mezinárodní soutěž (zpíval písničku Krásnější než růže, jak nazval textař Vladimír Poštulka skladbu Malinconia ze zpěvníku italského hudebního elegána Riccarda Fogliho), všiml si jeho pěveckého talentu skladatel, aranžér a dirigent Václav Zahradník, který mladého interpreta získal pro »svůj« Orchestr Československé televize, kde Pavel Roth působil nějaký čas jako sólista.


Tady sice vzniklo několik úspěšných písniček (například Stále zasněná, Manekýnka a Spí) a Pavel byl pravidelným hostem na obrazovce, nicméně jeho »televizní angažmá« s sebou nutně neslo nejrůznější ústupky, které zpěvák těžce snášel. Zejména mu vadilo, že se musel podřizovat hudební dramaturgii orchestru, která nereflektovala jeho autorské ambice. Proto nakonec televizní kapelu opustil a v roce 1983 se vydal na nejistou sólovou dráhu s vlastní kapelou, kterou nazval Rotor. S ní absolvoval na pět stovek koncertů, vydal asi dvacetpět singlů a hlavně své debutové album Zahrada ticha (1986). Název mu dal zřejmě největší Pavlův hit, jinak písnička Ivana Sekyry z dob působení ve skupině Projektil. Mimochodem, s tou natočil své první supraphonské singly – Uvadlá růže / Zahrada ticha a Mám ztratit svou dálku / Noční vlak.


Po rozpadu skupiny Rotor (1986) přijal Pavel Roth nabídku dvojice Karel Šíp – Jaroslav Uhlíř a vystupoval v jejích zájezdových pořadech Šaráda a Letí šíp na Hanou, kde se o hudební složku představení spravedlivě dělil s Viktorem Sodomou a Karlem Kahovcem. Zpíval však i ve skupině Pop Trio (spolu s Marcelou Holanovou a Václavem Vašákem), nebo v zájezdovém programu se Stanislavem Procházkou ml. a s Lucií Bílou.
Zkraje devadesátých let pověsil Pavel Roth muzikantskou profesi na hřebík a zdálo se, že se s hudební kariérou už definitivně rozžehnal. Ale zázraky se dějí! Po třináctileté pauze se na hudební scénu totiž znovu vrátil. Začal opět vystupovat a v krátké době vydal hned dvě cédéčka. Nejprve disk Čáry lásky (2004), na které v nových aranžích nazpíval nejúspěšnější skladby své dosavadní hudební kariéry. A nedlouho poté album Spal mě svou láskou (2006), které už osciluje převážně kolem Pavlovy autorské tvorby. V současné době vystupuje Pavel Roth jednak s vlastním koncertním programem, jednak společně se zpěvačkou Ivou Hajnovou. A právě tahle spolupráce se stala vítanou inspirací pro vznik aktuálního alba duetů Lůžko z trávy a nyní alba Hořký otčenáš.
Všechny své hity na novinkové album Best of Pavel Roth natočil znovu a představuje je tím pádem s lepším zvukem i kvalitnějším masteringem.

Track list
1. Čáry lásky
2. Vzdálená
3. Krásnější než růže
4. Moře
5. Princezna
6. Zahrada ticha
7. Stále zasněná
8. Kříže v moři
9. Město
10. Džíny
11. Internátní romance
12. Vyznání
13. Hotel sen
14. Jsem tvůj
15. Uvadlé růže
16. Spí
17. Lůžko z trávy
18. Okno v přízemí
19. Spal mě svou láskou
20. Hořký otčenáš
21. Usmívej se, když odcházím
22. Pěšák
23. Pilát

Foto: Rarim Novotný, www.bmscompany.net, Supraphon