Ondřej Ruml to už příští víkend rozjede na Strunách dětem v Minoru

Nyní o víkendu 22. – 24. září bude divadlo Minor, Novoměstská radnice i Vodičkova ulice patřit festivalu Struny dětem. Míří na něj Ondřej Ruml, En.dru, Lenka Nová, kapela Fanfán Tulipán a nebo hudebníci souboru Loutky v nemocnici, kteří si užijí koncertování pro dětské publikum. Nabitý festivalový program tak láká nejmenší děti i teenagery na pořádnou porci muziky, ale i divadelních představení, výtvarných, filmařských i hudebních dílniček a samozřejmě pohodovou atmosféru.

Lenka-Nova-6

Beatboxer En.dru se kamarádí se Strunami dětem několik let a každoročně si s ním může v Minoru v rámci otevřené scény OpenMic zahrát nebo zazpívat několik vybraných mladých hudebníků, kteří si vyzkouší záři reflektorů a potlesk vyprodaného sálu. Ondřej Ruml představí své nové album Nahubu, kde kouzlí se zvuky vytvořenými pouze jeho ústy a hlasivkami. Kapelu k tomu nepotřebuje. Lenka Nová si s dětmi užije Hlasohrátky.

Podzimnímu programu Strun dětem vévodí papír, který je šikovně zakomponován ať už do některých představení, nebo workshopů. Děti i rodiče si budou moci vyzkoušet s mistrem origami Jeremy Shaferem z USA, jak jednoduché a zábavné je složit si z papíru kouzelnou kostku či ptáčka co mává křídly. Že Jeremy dětí dokáže nadchnout, se přesvědčte v pozvánce, kterou sami připravily zde:

Jednotlivé akce jsou rozděleny dle věkových kategorií. Přijít můžete kdykoli – po celou sobotu a neděli jsou otevřené výtvarné dílničky na Novoměstské radnici, připravené profesionální lektory, kterým se papír stal životní vášní. Po oba dny též proběhnou pouliční koncerty přímo ve Vodičkově ulici. Kompletní program a všechny podrobné informace jsou k dispozici na: www.strunydetem.cz

V rámci strun dětem děti zavítají do papírového světa Radima Vizváryho, držitele Thálie, a jeho papírového přítele Pejrpbóje. Nonverbální pohádka s minimalistickou scénou, představí papír, který se pod rukama zkušeného loutkáře a mima mění na fantastické výjevy z pohádkového světa.

foto O. Ruml_m

Ze site specific prohlídky Zvuky nočního lesa v rámci květových Strun dětem účastníci znají moderní elektronickou »hračičku« Mogees a právě autor zvukového designu Jaro Cossiga povede v září workshop, který seznámí zájemce se všemi možnostmi tohoto zázračného nástroje. Při zábavném a interaktivním koncertu Kinder Jazz si děti mimo jiné vyzkouší děti hru na různé nástroje nebo se zapojí do vymýšlení názvu skladby, pod vedením mladé jazzové kapely Fanfán Tulipán. Jan Hrovatitsch zase povede bubenické hrátky, Zkušená hudebnice Lenka Nová si s dětmi užije Hlasohrátky. Nahubu se jmenuje nové album Ondřeje Rumla i program, který si pro Struny dětem v Minoru připravil. V programu Zpívej mi pokračuje La škola v objevování kouzelného světa křehkých poetických písní, čerpajících inspiraci v Laponsku a polární krajině či vonících Afrikou a černými kmenovými rytmy. V rámci Strun dětem budou pokřtěna dvě nová CD. Právě CD La školy a Dobrá medicína -jemné instrumentální písničky i »rockové vypalovačky« souboru Loutky v nemocnici – spousta muziky, která obvykle dělá radost dětem hospitalizovaným v nemocnicích a léčebnách. Co je storytelling si vyzkouší děti v Příběhomatu. S dvorním výtvarníkem divadla Minor Jakubem Zichem a oblíbenou ilustrátorkou Michaelou Kukovičovou. proběhne komiksový workshop Ty jsi hrdina! s podtitulem Komiks pro dobrodruhy. S výtvarnicí Jitkou Petrovou a historičkou Barborou Štolleovou se stanou děti Cestovateli v proměnách času, vydají se cestami našich předků a zmapují si historii cestování ve vlastním, tak trochu bláznivém prostorovém leporelu. V dětském filmařském workshopu Vynálezy a jiné výbuchy se s animačním spolkem Ultrafun bude zjišťovat výbušně, abstraktně atomově až mikroskopicky, jakou hudbu si pouštěl k práci výbušný Nobel, a že penicilin nejlépe bují při jazzových improvizacích. Podzimní Struny dětem v Minoru uzavře svou jedinečnou show BomBarďák. Zábavné představení v hlavní roli s klučinou, který není úplný vzor vašich dětí. Ale zase na něm můžete ukázat, že se škola nezapaluje, zvířata netýrají, rodiče (většinou) nezamykají na balkon… Co ale tomuhle hiphoperovi fakt jde, je hudba. Krátké scénky, divoké struny, bláznivé řeči, dance plné rance. Tentokrát také s novými písničkami z připravovaného CD.

Foto: www.strunydetem.cz