Ondřej Galuška v klipu Proces rozezpíval Franze Kafku a vydává album o marnosti

Videoklipem ke skladbě Proces hudebník a filosof Ondřej Galuška ohlašuje vydání své nové desky. Autora při vzniku této písně vzniku inspiroval Franz Kafka. Kultovní spisovatel si proto společně s Galuškou a hudebníkem Jakubem Königem zahrál i v kafkovském klipu, který připravil ve spolupráci s výtvarníkem Adamem Pavlem. Album Stručný úvod do filosofie marnosti vyjde 30. září u vydavatelství Tranzistor.

Singl Proces, v němž jako zpěvák hostuje také Jakub König, je volně inspirován příběhem ze slavného románu Franze Kafky. „Odkazuji ke známému příměru Před zákonem. Na podobenství o muži z venkova, kterého dveřník nepustí dovnitř, přestože – jak se dozvíme na konci – byl tento vchod určen pouze pro něj,“ říká Ondřej Galuška. „Toto podobenství představuje jedno z nejhutnějších, nejkondenzovanějších literárních vyjádření marnosti a promarněné šance,“ dodává.

Textový odkaz na Kafku byl důvodem k tomu, že tvůrci při výrobě videoklipu sáhli po Kafkově fotografii, kterou se podařilo rozhýbat, aby vyslovovala text písně. Stejným způsobem se pak rozpohybovaly fotky Galušky a Königa. Jejich kombinací pak vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. Ke kafkovskému světu by mohla odkazovat i instrumentace skladby s mechanicky repetitivními marimbami a apokalyptickými pozouny.

Interpretovat téma skladby je ale možné i jednodušeji, optikou umělce a jeho úzkosti z reakce kritiků a publika. „Je to jedno, je jedno, co tě baví. …Tady ti to znechutěj, na to je tu spoleh, tady ti to posouděj, všude jsi na doslech… Voni vědí…, jak si tě nastrojit, jak sluší ponížení…“ zpívá Galuška v písni Proces.

Zastřešující tématem celého alba, které Galuška vůbec poprvé nazpíval kompletně v češtině, je marnost, pomíjivost, krize všeho druhu, ale i melancholický humor. Obsahuje deset písní, na jejichž zvuku a formě se významně podílel producent Jonatán Pastirčák (Pjoni, Isama Zing), ale též zvukoví mistři Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer. Autora na desce doprovázejí členové skupiny The Odd Gifts. Na bicí a perkusivní nástroje včetně kovových barelů hraje Michael Nosek. Na baskytary a kontrabas Jaryn Janek, na kytary Jan Mizler a Ondřej Galuška, jenž společně s Filipem Jiskrou hraje také na pozoun.

Jako hosté na desce vystupují James Harries, Bára Zmeková, Jakub König a Ondra Kopička. Hudba je různorodá a sahá od indie-folku po minimalismus a elektronický noise. Zvuk je ozvláštněný častým užitím marimby Radka Doležala a preparovaného piana Vojtěcha Procházky.

Album Stručný úvod do filosofie marnosti vychází 30. září 2022 u Tranzistoru. V zimě vyjde i stejnojmenná kniha, která je filosofickým zpracováním tématu marnosti a rozpracovává mnoho motivů z písní na desce. Novou nahrávku Galuška a The Odd Gifts představí 12. října v Brně ve Staré Pekárně. Následně se chystá také do Olomouce (13. října), Opavy (14. října), Úštěku (27. října), Plzně (5. listopadu) a Prahy (22. listopadu). Desku slavnostně pokřtí 12. ledna 2023 v pražské Malostranské besedě, kde zahrají rovněž eggnoise a Kittchen.

Kdo je Ondřej Galuška?

Ondřej Galuška je hudebník a filosof. Se skupinou eggnoise nahrál čtyři kritiky ceněná alba (nominace na Anděla, ocenění Just Plain Folks Music Awards), se svým sólovým projektem The Odd Gifts dvě. Je spoluautorem soundtracku k filmu Jana Hřebejka Svatá čtveřice. Jeho verze písně Tea and Crumpets vyšla na albu Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. V roce 2015 mu v nakladatelství TOGGA vyšla kniha Tělo hudby, hudebně-filosofická práce koncipovaná pro širší čtenářstvo zajímající se o hudbu. V roce 2021 vydal experimentální album Ligeticitations na labelu Ma Records. Píše hudbu pro divadelní soubor Taneční studio Light a vydal desku pro děti Krev není voda.

 

Na klip Proces se můžete podívat zde:

 https://youtu.be/kwhcrtvG92k

 

 

Facebook: https://www.facebook.com/ondrejgaluska

 

Web: http://oddgifts.cz/

 

Multilink na poslech alba: https://lnk.to/GaluskaStrucnyUvodDoFilosofieMarnosti

 

Videoklip k prvnímu singlu z desky Orientační běh: https://youtu.be/mv7fA-mvOec

 

Aktuální koncerty Ondřeje Galušky & The Odd Gifts:

  1. 10. – Brno – Stará pekárna
  2. 10. – Olomouc – K10
  3. 10. – Opava – Art

27.10. – Úštěk – Úštěk 5

  1. 11. – Plzeň – Zach´s Pub
  2. 11. – Praha – Kaštan
  3. 1. – Praha – Malostranská beseda, křest alba (+ eggnoise, Kittchen)

 

Foto: Tranzistor / Michaela Pospíšilová-Králová