Martin Chodúr – Tisíc a jedna noc

Album Tisíc a jedna noc je nový autorský počin zpěváka Martina Chodúra, který na sebe poprvé upozornil v pěvecké reality show SuperStar. Jak už samotný název napovídá, je inspirované legendární knihou národních příběhů ze Středního východu.

Autorovi byla kniha inspirací zejména kvůli své zajímavé literární formě, resp. nekonečnému množství možností, jak vnímat příběh. A tuto mnohovrstevnatost lze najít také v písních, které vypovídají reálně o světě, v němž žijeme, ale odráží svět příběhů, labyrintů, lásky a magičnosti. Najdeme zde zasněžené Beskydy, které splývají s dunami písečné pouště, nebo džiny prchající z lahví otevřených šampusů či tak trochu jiného Amora. Stejně jako slavná kniha je i album směsicí nejrůznějších stylů od popu až téměř po art rock. Spojovacím prvkem je hlas Martina Chodúra, který provází posluchače tímto tajemným světem, podobně jako Šeherezáda v knižní předloze. Lze se těšit na velké melodie zazpívané snadno rozpoznatelným hlasem za doprovodu skvělých muzikantů.

Lyrické písně, velké balady i energické skladby plné života jsou autorskou tvorbou Martina Chodúra po textové i hudební stránce. Pozorný posluchač v nich nalezne mnoho literárních i hudebních odkazů a hloubku myšlenek, která nebývá v populární hudbě typická. Novinka obsahuje 14 písní, na nahrávání se podíleli hudebníci doprovodné skupiny MACH, kteří se řadí mezi hudební špičku Moravskoslezského kraje (Vlastimil Šmída, Patrik Benek, Mario Šeparovič, Marek Dufek, Jeny Krompolc). Martin Chodúr sám kromě zpěvu hraje na kytary, klarinet, saxofon, flétnu a syntezátory. K prvnímu singlu Amor byl natočen videoklip a píseň již zabodovala v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka, kde získala ocenění Zlatá česká dvanáctka. Druhý singl z alba má jméno Beskydy v mlze a vznikl k němu také videoklip, který se natáčel v malebné přírodě masivu Ondřejníku a vrcholu Skalka, z něhož je krásně vidět na celé Moravskoslezské Beskydy.

Silné hudební příběhy v pestrobarevném žánrovém provedení.

 

CD:

Intro / Tajemství / Tisíc a jedna noc / ON / Amor / Blíženci / Beskydy v mlze / Dvouhra / Chopin ve Valldemosse / Skryté tváře milenců / Romantika? / Malí lidé / Malý kousek nebe / Poslední ples

 

Foto: Supraphon