Legendární nahrávky z Violy poprvé digitálně

Vzpomínky matky Antoina de Saint-Exupéryho, slavná jednoaktovka Jeana Cocteaua a romantický klenot Vítězslava Nezvala…


MODRÁ RŮŽE – Vzpomínky Marie de Saint-Exupéryové a dopisy syna VLASTA FABIANOVÁ
Modrá růže je kompozicí ze vzpomínek Marie de Saint-Exupéryové, matky spisovatele a letce Antoina de Saint Exupéryho, prokládaných synovými dopisy, úryvky z knih a faktografickými vstupy, s prologem a epilogem ze dvou kapitol Malého prince. Kapitoly z díla Antoina de Saint Exupéryho jsou vybrány tak, aby navazovaly na matčiny deníkové zápisky, aby pootevíraly dvířka do tajné komnaty citové paměti a básnické inspirace.
Pořad nazvaný Modrá růže měl v roce 1982 premiéru ve Viole jako příležitost pro velkou herečku Národního divadla Vlastu Fabianovou, jíž v chlapecké roli jejího syna sekundovala její žačka Lída Engelová.
Nahrávka je ke stažení na:
http://www.supraphonline.cz/album/79860-modra-ruze-vzpominky-marie-de-saint-exuperyove-a-dopisy-syna
Celková stopáž 1:08:21, cena 99 Kč

JEAN COCTEAU: LIDSKÝ HLAS
JAROSLAVA ADAMOVÁ

Svoji slavnou jednoaktovku Cocteau napsal v roce 1930 pro jednoho herce (o desítky let tak předběhl módu divadla jednoho herce). V představení pražské Violy se role ženy, která se nemůže vyrovnat s rozpadem milostného vztahu, ujala nepřekonatelná Jaroslava Adamová. Během několika telefonických rozhovorů s milovaným mužem se snaží odvrátit jejich rozchod. Básnické monodrama mělo ve viole svou premiéru v roce 1971.
Nahrávka je ke stažení na:
http://www.supraphonline.cz/album/2610-cocteau-lidsky-hlas
Celková stopáž 44:00, cena 69 Kč

VÍTĚZSLAV NEZVAL: MANON LESCAUT LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ
Inspirován románem Abbé Prévosta stvořil básník Vítězslav Nezval romantický klenot, divadelní hru o nekonečné lásce šestnáctileté Manon a rytíře maltézského řádu des Grieux. Básnické hodnoty textu a skotačivá dějovost navázaly na etapu Nezvalovy avantgardní poezie. Hra se stala v době svého vzniku (1940) revoluční událostí tehdejší kultury.
Herecké obsazení zvukové verze slavné dramatické předlohy dává tušit, že půjde o mimořádný posluchačský zážitek. Libuše Šafránková jako Manon je zde zosobněním něhy, téměř dětské lehkomyslnosti, mámení a sladké koketnosti, Viktor Preiss v roli zamilovaného rytíře předvádí závratě milostné vášně, jíž všechno obětuje. Hudba Eduarda Douši, interpretovaná kvartetem Bohuslava Martinů, v souznění s textem umocňuje naši půvabnou nahrávku, která má šanci oslovit mladé posluchače a seznámit je tím nejpříjemnějším způsobem s vrcholy české poezie a literatury.
Libuše Šafránková a Viktor Preiss v romantickém milostném dialogu.
Nahrávka je ke stažení na:
http://www.supraphonline.cz/album/5034-nezval-manon-lescaut?artistId=1595
Celková stopáž 54:13, cena 99 Kč

Digitální prodejna Supraphonline.cz nabízí již téměř tři roky vzácné historické nahrávky z úplných začátků českého hudebního průmyslu, ale i domácí a zahraniční novinky v žánrech populární hudba, klasická hudba a mluvené slovo. Supraphonline.cz byl prvním internetovým obchodem v České republice, který vedle klasického formátu MP3 (v kvalitě 320 kbps) nabídl veškerý sortiment rovněž v bezztrátovém komprimačním formátu FLAC, poskytujícím kvalitu záznamu srovnatelnou s kvalitou na CD nosičích. Při zakoupení nahrávky ve formátu FLAC dostane zákazník tutéž nahrávku ve formátu MP3 zdarma k využití například v přenosných zařízeních. K nahrávkám jsou poskytnuty informační digitální booklety ve formátu PDF. Stahování zakoupeného obsahu není časově ani jakkoliv jinak omezeno. Na logicky uspořádaných stránkách najdete podrobné informace o autorech, hudebnících, kteří se na nahrávce podíleli a další detaily, jenž nejsou v obdobných prodejnách obvyklé. Zvukové ukázky v délce dvakrát třicet vteřin doplňuje optický náhled na nahrávku.

Foto: Supraphon