Kultovní román Pavla Frýborta Vekslák vychází poprvé v audioknižní podobě

Pavel Frýbort, autor bestseleru z osmdesátých let Vekslák, byl úspěšný publicista, prozaik, dramatik a překladatel z polštiny, který dokázal ve svých románech překvapit napínavými příběhy s kriminální zápletkou. Hlavními hrdiny jeho knih jsou obyčejní lidé, mající sny a ideály, ale při cestě za nimi se stávají oběťmi manipulací vyšších mocí a často pak musí bojovat i o holý život. Román Vekslák, jenž nyní vychází v audioknižní podobě, je působivou sondou do prostředí šmelinářů všeho druhu v socialistickém Československu z konce 80. let. Kniha v době svého vydání způsobila malou literární i společenskou senzaci. Od roku 1988, v průběhu tří desítek let, se již dočkala několika dalších vydání a filmového zpracování. Nyní poprvé vychází jako audiokniha, kterou působivě načetl herec Jiří Suchý z Tábora.

Vekslák je z dnešního pohledu nadčasovým příběhem o tom, jak dokáže člověka honba za majetkem a luxusem úplně zničit. Student ekonomie Michal Najman se postupně zaplétá do černého obchodu s tuzexovými bony a valutami. Ocitá se na šikmé ploše a propadá se stále hlouběji do pražského zločineckého podsvětí. Vytváří rafinované pasti na své protivníky, obětí se však nakonec stává on sám. Kniha Pavla Frýborta patří k nejzajímavějším dílům, jež zachytila utajený svět překupníků a zbohatlíků v dobách normalizace.

Knihu Vekslák do zvukové podoby převedl producent a režisér Alan Piskač, který zvolil jako interpreta herce Jiřího Suchého z Tábora, jenž má za sebou již mnoho audioknižních zkušeností a dvakrát byl nominován jako nejlepší rozhlasový herec v populární anketě Českého rozhlasu Neviditelný herec.  V audioknižním zpracování rychlé dějové zvraty, kriminální i erotické zápletky a překvapivé pointy dokresluje původní hudba Jakuba Přibyla. Zajímavostí je, že herecký interpret Jiří Suchý z Tábora se narodil ve stejném roce, kdy se odehrává děj knihy. Sám k tomu poznamenal: „Právě proto, že jsem se v tom roce narodil, není mi ta doba až tak vzdálená jako například mým dětem. Nicméně absurdní mi samozřejmě přijde všechno – ta potřeba podvádět, krást, aby člověk měl alespoň na něco, co by si přál. A často to byla jediná cesta v žebříčku hodnot. Román Vekslák mě ale strhl především propracovaností psychologické spirály, kdy se z malého neškodného zlodějíčka postupně stává skutečný zločinec.“

Audioknihu Vekslák vydal Supraphon na CD-mp3 i v digitálních formátech v pátek 8. října 2021.

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=-gc1qCc6knA

 

MULTILINK: https://lnk.to/FrybortVesklakID

 

Foto: Supraphon / Martin Kubica