Knižní rozhovor Karla Hvížďaly s Arnoštem Lustigem Tachles, Lustig nyní jako audiokniha

Knižní rozhovor Karla Hvížďaly s Arnoštem Lustigem Tachles, Lustig vyšel již ve dvou vydáních v letech 2010 a později ještě rozšířený v roce 2011. Nyní se tento poslední rozhovor s jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů, kteří dokázali oslovit celý svět, dočkal audioknižní verze. Audioknihu vydá Supraphon již 24. února 2023 na CD-mp3 i v digitálních formátech. Odpovědi Arnošta Lustiga kongeniálně načetl jeho přítel herec Oldřich Kaiser s pozoruhodným vcítěním do spisovatelovy osobnosti.

Arnošt Lustig ve svém posledním rozhovoru vzpomíná na situace svého života v odvážně upřímné a pravdivé zpovědi bez zábran. Od dětství, mládí, od zážitků v koncentračních táborech přechází ke vzpomínkám na život poválečný, na kolegy v redakcích i na vysokých školách, kde přednášel, na spolupracovníky a přátele v Čechách, posléze v Americe, v Izraeli. Velký milovník žen nezapomíná ani na zásadní milostné zážitky. Arnošt Lustig zemřel 26. 2. 2011.

Odpovědi na otázky Karla Hvížďaly v audioknize načetl blízký Lustigův přítel Oldřich Kaiser. Tomu se podařilo dokonale propojit svou interpretaci s Lustigovými myšlenkami, stal se skvělým alter ego, a do své interpretace dodal i charakteristické spisovatelovy průpovídky.

Slovo z názvu Tachles znamená v hebrejštině pobídku, aby se vypravěč vrátil k tématu, tedy k věci. Arnošt Lustig se jako velký požitkář totiž rád rozpovídal tak, že od otázek Karla Hvížďaly uhýbal k nekonečnému množství dalších příběhů, sice nesmírně zajímavých, ale zásadně odbočujících.

V dobové recenzi z Lidových novin z roku 2010 se píše: „Tahle knížka stojí za to, abyste si ji přečetli, i za to, abyste se k ní později ještě vraceli. Tolik odvážné upřímnosti jste totiž už dlouho nezažili.“ Producentka a režisérka vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská k tomu dodává: „Věřím, že právě audioknižní podoba této nadčasové knihy se může v přístupné zvukové formě dostat ještě k dalším lidem, kteří se k životnímu nadhledu Arnošta Lustiga budou rádi vracet. Je to nejen zajímavé, ale i pro dnešní složitou dobu povzbuzující poslouchání.“

Audiokniha Tachles, Lustig v celkovém čase 7 hodin a 49 minut vychází u Supraphonu na CD i digitálně v pátek 24. února 2023.

 

TEASER: https://youtu.be/ReDY5kYjLWc

 

MULTILINK: https://lnk.to/HvizdalaTachlesLustigEM

 

Foto: Supraphon / Lukáš Kadeřábek