Pravděpodobně nejdůležitější album naší populární hudby 20. století! Ankety odborníků i posluchačů pasovaly tuhle sestavu čtrnácti skladeb pro kytaru, hlas a slova na to nejzásadnější, co se tu přihodilo.
Vedle nepochybné hudební, pěvecké a básnické kvality se Bratříček stal symbolem také pro společenské souvislosti kolem roku 1968 a dál. Karlu Krylovi byl osudem dán jen velmi krátký koncertní kontakt s českými a slovenskými diváky, tomuto albu pouze první náklad a zákaz po Krylově emigraci na podzim roku 1969. Zpěvákovo následné zahraniční působení mělo v podobě pašovaných elpíček a kazet plus rozhlasového vysílání důležitý neoficiální ohlas, ale písničky z Bratříčka se staly nejsilnější součástí našich životů. Každý z těch názvů evokuje příběh, vzpomínku, zpívání doma, u táboráku, na vodě, kdekoli tam, kde poblíž nebyl fízl. Titulní skladba, ale také Salome, Veličenstvo Kat, Anděl, Pieta, Píseň neznámého vojína nebo Morituri de salutant se staly hymnami tichého vzdoru, repertoárem všech se schopností je zazpívat, zahrát – a pochopit.
Tato reedice po řadě let nabízí jedinečné album v samostatné původní podobě, kromě CD také jako LP. Snaha o maximální technickou kvalitu ikonických fotografických předloh Josefa Koudelky, vinyl o luxusní váze 180 gramů. Booklet i vnitřní sáček obsahují historickou úvahu Jiřího Černého, komplet všech písňových textů je doplněn fotografiemi Otty Dlaboly z roku 1969. Čtyřicet šest let po původním vydání, rok poté, co jubilejní koncert v Lucerně dokázal, že Krylovy skladby trvale inspirují i současnou generaci našich špičkových zpěvaček a zpěváků, je tu původní Bratříček. Prostý, pravdivý, dokonalý.
Nezapomenutelné písničky na zásadním albu, nová reedice na CD a LP!
Foto: Supraphon