Jules Verne – Tajuplný ostrov

Dvojalbum Tajuplný ostrov přináší dramatizovanou četbu jednoho z nejznámějších Verneových románů z roku 1977. Příběh začíná, když za války »Severu proti Jihu« uprchne balónem z jižanského zajetí pětičlenná skupina vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, dva tisíce kilometrů od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie.

Verne Tajuplný ostrov

Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Trosečníci si tu postupně s využitím svých rozsáhlých vědeckých a technických znalostí vybudují prostředí pro pohodlný život. Později k nim přibude ještě bývalý trestanec Ayrton, kterého trosečníci najdou na blízkém ostrově Tabor. Na román Dvacet tisíc mil pod mořem odkazuje postava umírajícího kapitána Nema, jehož ponorka Nautilus má na Lincolnově ostrově základnu. Kapitán Nemo nejprve tajně trosečníkům pomáhá a torpédem zničí loď pirátů, nemůže však odvrátit sopečnou katastrofu, která ostrov zničí. Přežijí trosečníci i tentokrát?

Tajuplný ostrov (1875) uzavírá volnou románovou trilogii Podivuhodné cesty, do které patří ještě Děti kapitána Granta a Dvacet tisíc mil pod moře. Tajuplný ostrov byl mnohokrát adaptován pro divadlo a film, první němá filmová verze vznikla už v roce 1929.

Jules Verne – Tajuplný ostrov

Dramatizovaná četba jednoho z nejznámějších Verneových románů z roku 1977.

Účinkují:

Jan Vlasák (Cyrus Smith)

Bohuslav Čvančara (Gedeon Spilett)

Stanislav Šárský (Nab)

Libuše Hertlová (Herbert Brown)

Miroslav Horák (Pencroff)

Václav Antoš (Ayrton)

Jindřich Dvořák (Ben Joyce)

Stanislav Navrátil (Pirát)

Miroslav Holub (kapitán Nemo)

Ivan Misař (Robert)

Stanislav Malý (Jules Verne)

Dramatizace a režie Libor Kondělka

Cena 2CD: 299,- Kč
Celkový čas 134 minut

O autorovi:

Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury. Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický motor, tank, vrtulník a další. Jeho romány patří dodnes mezi nejčtenější díla dobrodružné literatury, mnohé se dočkaly i filmové podoby.

Foto: RádioServis