Josef Škvorecký & Jan Zábrana – Vražda v zastoupení

Závěrečná část detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany se odehrává v roce 1941. Doktor Pivoňka z detektivní kanceláře Ostrozrak tentokrát pátrá po vrahovi šéfredaktora kolaborantských novin. Ten byl během večírku otráven cyankáli z ampulky, které se přidělují jen význačným nacistickým pohlavárům…

Kdo otrávil šéfredaktora kolaborantského deníku? A jak s tímto případem souvisí záhadný inzerát, tajná schránka s kompromitujícími materiály a známá herečka s nevalnou pověstí?

Československo v období protektorátu. Všudypřítomný strach, nedůvěra a podezíravost, neboť za každým rohem může číhat potenciální udavač. V této dusivé atmosféře se odehrává Vražda v zastoupení – třetí případ doktora Pivoňky a zároveň závěrečná část detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany. Napínavý příběh se odehrává v roce 1941.

Detektiv Pivoňka ze soukromé kanceláře Ostrozrak má za úkol vypátrat vraha šéfredaktora kolaborantských novin, který byl otráven během večírku.

Jak se záhy zjistí, šlo o cyankáli pocházející z ampulky, které se přidělují jen význačným nacistickým pohlavárům. S pátráním detektivovi pomáhá jeho přítelkyně Boženka, swingová

zpěvačka, která už si získala renomé na pražské jazzové scéně a je zároveň velmi zdatnou luštitelkou hádanek, křížovek a hlavolamů. S případem souvisí jeden záhadný inzerát, tajná schránka na neznámém místě a také známá česká herečka, která se kvůli kariéře zaprodala nacistům.

I přes složitost doby ani tento díl oblíbené detektivky nepostrádá humor a ironický nadhled. Podle knihy byla v roce 1987 natočena televizní inscenace se Zdeňkem Černínem a Natálií Mukařovskou v hlavních rolích, podle celé trilogie (Vražda pro štěstí, Vražda se zárukou a Vražda v zastoupení) v roce 2000 natočil režisér Karel Smyczek televizní seriál Případy detektivní kanceláře Ostrozrak s Ondřejem Vetchým a Barborou Srncovou v hlavních rolích.

 

Josef Škvorecký & Jan Zábrana

Vražda v zastoupení

Čte Lukáš Hlavica

Cena CD-mp3: 349 Kč
Celkový čas 5 hodin 33 minut / 12 částí

 

Současně vychází komplet:

3 PŘÍPADY DETEKTIVNÍ KANCELÁŘE OSTROZRAK

Cena: 3CD-mp3: 699 Kč

Komplet obsahuje:

Detektivní trilogie Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany

Případy doktora Pivoňky z prvorepublikové detektivní kanceláře Ostrozrak

 

Vražda pro štěstí (1962)

Čte Martin Preiss

Nahrávka z roku 2020

5 hodin 34 minut

 

Vražda se zárukou (1964)

Čte Michal Bumbálek

Nahrávka z roku 2022

5 hodin

 

Vražda v zastoupení (1967)

Čte Lukáš Hlavica

Nahrávka z roku 2023

5 hodin 33 minut

 

Více infa: www.radioteka.cz

 

Foto: Radioservis