Hana Maciuchová jako Emma Göring

„Jsem sladká, jsem sama esence sladkosti…“ těmito slovy začíná své vyprávění Emma Göring (Hana Maciuchová), manželka říšského ministra letectví a vrchního velitele Luftwaffe Hermanna Göringa. Byla prototypem říšské Němky a od sňatku s druhým mužem říše vlastně první dámou země, neboť Hitler nebyl ženatý. Emma si svého postavení jaksepatří užívala. Vlastně, ona si dokázala užívat od dětství. Tatínek byl čokoládový král a patřičně ji rozmazloval. O mamince nemluvě. Emma dětství prožila mezi čokoládovými figurkami v láskyplné náruči rodičů. Rozmazlovali ji. Její otec se na ni rozzlobil jen jednou – když prohlásila, že bude herečka. On chtěl, aby se dobře vdala a stala se dobrou matkou svým dětem! Emma nepovolila, přes otcovy protesty se herečkou stala. Vždyť divadlo milovala odjakživa!


Pak poznala Hermanna. Naprosto ji okouzlil. Okamžitě se do něho zamilovala. On z ní byl unesený. Jejich svatba byla okázalá. Jenže po ní musela Emma opustit divadlo – jak smutné a pro ni neskutečně těžké. Ale její muž nestrpěl, aby ji objímali jiní, i když jen na jevišti. Nehodilo se to ani k jejímu novému postavení první dámy říše. Poslechla. Získala tím život v přepychu. Stala se dobrovolným vězněm okázalých kulis a podivného sledování. Žila mezi kýčem a terorem.
K napsání rozhlasové hry Enigma Emmy Göring inspirovalo německého dramatika Wernera Fritsche vydání pamětí druhé ženy známého nacistického pohlavára, které sepsala na sklonku svého života. I v nich stále odmítala pravdy, které o Třetí říši po válce vyšly najevo, své osudy a osudy lidí žijících v té době zarputile líčila jakoby zakryté růžovým (možná spíš čokoládovým) oparem.
Rozhlasová nahrávka Českého rozhlasu vznikla v roce 2010 a roli Emmy svěřil režisér Aleš Vrzák Haně Maciuchové. Hra vzbudila zasloužený ohlas. V anketě Neviditelný herec Hanu Maciuchovou posluchači odměnili oceněním za nejlepší herecký výkon roku a hru označili za nejlepší hru roku. Také se stala vítězem festivalu Prix Bohemia 2010. Zaslouženě.
Hana Maciuchová je jako Emma Göring hravá, roztomilá, mazlivá, obávající se, ustrašená, znechucená, laskavá i laskající… Promítá svůj hlas do mnoha podob, postavu dokonale zhmotňuje, ukazuje její cynismus a nízkost. Slova, která slyšíme, mrazí svou plochostí, nadutostí, hranou vstřícností. Zdá se, že tato žena nikdy neopustila svůj vysněný svět čokoládových figurek. Důležité pro ni bylo okázalé prostředí, které ji obklopovalo: Musí se blýskat, děj se, co děj!
Uhrančivá hra. Výtečná. Vyřčené věty se nám vpíjejí pod kůži, umocňují hrůzy, které se děly za války. Které se však dějí stále. Pořád někteří žijí v kulisách své okázalosti a nabubřele hledí shora na ostatní. Že jsou jen chudáky, nevnímají. Nechtějí to vnímat. O to horší bývají jejich pády…
Co víc dodat? Poslechněte si hru Wernera Fritsche. Necelá hodina vám přinese jedinečný umělecký zážitek a spoustu podnětů k přemýšlení.
Autogramiáda Hany Maciuchové k CD proběhne ve čtvrtek 25. října 2012 v 16.30 hodin v Reprezentační prodejně Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.

Enigma Emmy Göring
Autor: Werner Fritsch
Překlad: Magdalena Štulcová
Hrají: Hana Maciuchová (Emma Göring), Jaromír Meduna (Göring), Ivan Řezáč (Hitler), Lukáš Hlavica (Gustav Gründens)
Režie: Aleš Vrzák
Vydavatelství: Radioservis, 2012

Poslechněte si ukázku: [audio:http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/enigma.mp3]

Foto: Radioservis, www.ceskyrozhlas.cz