Gothic rockový Jerusalem vydává reedici svého debutu k 30. výročí a jako bonus novinkovou lahůdku

Skupina Jerusalem vydává ke 30. výročí od vydání remasterovanou podobu svého debutového alba V kruhu na vinylu a ve spojení se svým druhým albem Tajná zahrada také jako 2CD.

Album V kruhu vydal Jerusalem před 30 lety a spolupracovali na něm v roli producentů společně Petr Muk, Dušan Vozáry a Karel Deniš. Pro aktuální reedici natočil Jerusalem jako bonus píseň To, co mi teď leží u nohou známou pod názvem Láska, ta nebezpečná věc v podání P. Muka. Zpěvák Jerusalemu Jan Dvořák ji napsal pro svou skupinu na začátku devadesátých let, ale tehdy se zveřejnění nedočkala. Petr Muk ji později nahrál v upravené aranži na svoje album Osud ve dlaních a stal se z ní hit, který bodoval v hitparádách.

„Hudbu a texty pro album V kruhu jsme napsali, když nám všem bylo zhruba třiadvacet let. Album je v podstatě protiválečné. Teď, když jsme zase začali tento materiál zkoušet, jsem si uvědomil, jak málo se změnilo,“ přemítá o albu Jan Dvořák a k bonusové skladbě doplňuje: „Píseň To, co mi leží u nohou / Láska ta nebezpečná věc má opačný příběh – po letech jsem si uvědomil, že lásky se bát nesmíme…“

Album Tajná zahrada vyšlo v roce 2011 a stejně jako albový debut bylo o bolesti hledání lásky dospělých lidí. Zatímco první album přineslo »čistou gotiku« s temnou atmosférou a ponurými a z dnešního pohledu možná i vizionářskými texty, Tajná zahrada znamenala jemné přiklonění k popu. Obě alba se stala kultovními kusy diskografie nejen vyznavačů novoromantismu a gothic rocku.

Album V kruhu připomene skupina Jerusalem v rámci turné Religion Night 22, které spojují čtyři různé, přesto vzdáleně příbuzné světy do pestrého celku. Vedle Jerusalemu zahrnuje projekt Eniel Petra Kučery, Dévu Dušana Vozáryho a vystoupení kapely Lakeside X.

 

Religion Night 22:

  1. 11. – Brno – Melodka
  2. 11. – Bratislava – UHU
  3. 11. – Žilina – Směr
  4. 12. – Praha – Rock Café
  5. 12. – České Budějovice – MC Fabrika.

 

Skupina Jerusalem vznikla před více než třiceti lety. Fungovala s kratšími či delšími pauzami a letos se opět dala po další z nich dohromady, aby začala znovu koncertovat. Pohybuje se na pomezí gothic rocku a popu a již od počátku své existence se orientuje na vlastní autorskou tvorbu. Jerusalem měl v začátcích blízko ke skupinám Oceán a Shalom. Jistá sounáležitost pokračovala i nadále a na přelomu tisíciletí kulminovala spoluprací zpěváka Jana Dvořáka s Petrem Mukem (mj. skladby či texty Láska, ta nebezpečná věc, Stoupám ti do hlavy, Lásku poznáš jizvou, Ty a já (teď a tady), Oh l´Amour, Láska tě spoutá, Pod černým sluncem ad.).

 

Foto: Warner Music / Marek Smejkal