Duende se svým originálním jazzovým písničkářstvím zve do rozkvetlé hudební zahrady

Energie skupiny Duende je nakažlivá. Svědčí o tom i její nové album Garden of Me, které vychází poslední srpnový pátek. I na svém třetím album se Duende pohybuje mezi jeho srdci blízkými žánry: jazzem, flamencem, latinou, africkou hudbou i popem.  Tahle fúze mu svědčí a navzdory poměrně velkému rozpětí přináší kompaktní sestavu povznášejících písní se skvělými muzikantskými výkony. Deset ryze autorských písniček s lehkostí balancuje na pomezí uvedených žánrů. „Mám rád, když se můžu nechat inspirovat různými hudební žánry a míchat je dohromady. Je to dané především mým velkým koníčkem, kterým je cestování, kde se právě přes hudbu můžete přiblížit objevování odlišných kultur. No a samozřejmě tomu také přispívá i fakt, že mne fascinuje zvuk kytary ve všech podobách, které tento nástroj umožňuje. Přes akustické zvuky klasické kytary až po elektrickou rockovou kytaru,“ vystvětluje oscilaci mezi žánry kapelník Tomislav Zvardoň.

Duende_obal1.indd

I přes žánrovou rozevřenost si skladby stále zachovávají svou písničkovou formu a jednotný zvuk. Expresi, tajemnost, romantičnost, rozervanost či ryzí radost písniček podtrhuje výrazný zpěv Veroniky Diamantové. „Po odjezdu zpěvačky Ketevan zpět do Gruzie, bylo těžké najít náhradu, která by dokázala dát skladbám onen nadžánrový pocit a melodiím smysluplná slova. Po dlouhém hledání přišla Veronika, která je nejen více než adekvátní náhradou, ale svou výraznou osobitostí a perfektně zvládnutým řemeslem dokázala Duende zase o kousek posunout,“ komentuje změnu na postu zpěvačky T. Zvardoň.

Autorem hudby je kytarista Tomislav Zvardoň, autorkou anglických a španělských textů jsou zpěvačka Veronika Diamantová a textařka Alena Burgetová. Kapela natočila svoje třetí album ve studiu Svárov v produkci Petera Bindera.

duende

Skupina Duende vznikla před deseti lety, dosud vydala dvě alba: Za Branou (2008) a  New Words In the Dictionary (2009), kromě samostatných koncertů vystupovala či vystupuje na renomovaných festivalech (Colours Of Ostrava, Trutnov Open Air Festival ad.). V současné době hraje ve složení Tomislav Zvardoň (kytary), Veronika Diamantová (zpěv, ukulele), Petr Tichý (kontrabas), Carlo Zegarra Abando (perkuse) a Marek Novotný (piano).

 

Tracklist

  1. Inner Worlds, 2. Jumbo, 3. Garden of Me, 4. Song for Marimba, 5. Sola, 6. Mañana, 7. Nada, 8. Once, 9. Maria, 10. River

 

Foto: Warner Music