Drsnej kraj skupiny Škwor

Šesté studiové album pražského rockového kvarteta Škwor podtrhuje to nejlepší, čím se kapela kdy prezentovala. Nápadité melodické linky ve slokách, které pak rozbouří a korunují silné stadiónové refrény, náležitě posílené sbory, také jednoznačné slogany, naštvané, kritické i vtipné texty a především rukopis, podle kterého tuhle kapelu bezpečně rozeznáte od jiných.


Jako bonus je k albu zabaleného do elegantního digipaku a nazvanému v mnoha ohledech příznačně Drsnej kraj připojeno DVD. Bude na něm záznam loňského koncertu formace v pražských Kbelích, rozhovory s muzikanty, dokument o natáčení alba a v neposlední řadě zajímavě zpracované záběry k písničkám Kámen a Sama z ledové plochy v pražské Tesla Areně.
Novinka Drsnej kraj to rozbalí v šestnácti písničkách, z nichž Tak to jsme my znají příznivci Škworu z dva roky staré kompilace Sečteno podtrženo a Stíny a mráz zase z repertoáru fenomenálního rakouského zpěváka Falca, v původní devadesátkové verzi nazvané Out Of The Dark. „Falca máme rádi, a tak nás napadlo, že bychom mohli předělat nějakou jeho pecku. Out Of The Dark se nám líbí, tak jsme zvolili ji. Já k ní napsal text, který je trochu depresivní, protože ten původní je depresivní hodně. Také jsme brali ohled na to, abychom tuhle pecku dokázali dobře zahrát na koncertech. Není nic horšího, než když po tobě chtějí diváci nějakou písničku a ty jim ji nejsi schopen pořádně zahrát,“ řekl nám zpěvák a kytarista skupiny Petr Hrdlička.
Stíny a mráz samozřejmě Škwor upravil zvukově i aranžérsky tak, aby odpovídala jeho současnému soundu. O ten se stará celá kapela, ve finále pak producent posledních tří alb a současně kytarista kapely Leo Holan. „Nedokážu si představit, že by nám do toho kecal někdo, kdo stojí mimo kapelu,“ tvrdí Hrdlička. „Měli jsme v minulosti producenta. Přišel a řekl, že přesně ví, jak to myslíme a co chceme. Pak jsme natočili desku a z mého pohledu to bylo tak hrozné, neodpovídající našim představám, že jsme to museli nahrát znovu. Moje představa v současné době je, že producent zvenčí by nám práci ztížil, ne usnadnil.“
Holan je navíc hračička. V pilotním singlu k albu, písničce Kámen je zvuk piána, ve skladbě Banda komiků zase smyčců. Do Pili a seděli si představoval zakomponovat foukací harmoniku a banjo. Zbytek kapely měl ale pocit, že by to ve výsledku byla skladba příliš připomínající americkou country a s argumentem, že to zvuku Škworu nesluší, nápad zamítla. „Leo na téhle desce prostřídal pět kytarových aparátů. Vždycky, když objevil nějaký lepší, předchozí nahrávku přetočil, případně vylepšil. Předělával i sóla, dokonce sóla, která se mu docela povedla,“ konstatuje baskytarista Tomáš Kmec.


Autorsky se pod písničky na albu Drsnej kraj podepsali Tomáš Kmec, Petr Hrdlička i Leo Holan. „Nenávidím dělat něco na poslední chvíli. To mě likviduje,“ přiznává Kmec. „Mám to tak ve všem. Myslím si, že tahle moje vlastnost je v muzikantském světě docela zvláštní, ale zároveň vím, že Petr má tím pádem výhodu, že může na textech pracovat průběžně, ne je psát na poslední chvíli. Přitom mám v šuplíku ještě asi deset písniček, na které mi texty nenapsal.“
Aby bylo statistikám učiněno zadost, nutno dodat, že ač Drsnej kraj přináší šestnáct skladeb, připraveno jich bylo dvacet. Čtyři zbyly. Jsou ve stádiu nápadů, ovšem kapela tvrdí, že je dodělá a nejspíš nahraje na další album, tak jsou dobré. Navíc až se rozhoupe k tomu, že bude chystat novinku, bude mít dobrý základ – čtyři plnohodnotném skladby. Jednoduché to bude i v tom, že Škwor má jednoznačně svůj rukopis a hodlá u něho zůstat. Nebude tedy muset ty čtyři kousky nějak zvlášť zvukově a aranžérsky předělávat.
Petr Hrdlička tvrdí: „Podle mě je dobře, když má kapela svůj ksicht a posluchač je schopen poznat ji mezi stovkami jiných. Já mám vždycky spíš problém, když v rádiu slyším nějakou partu a její zpěvák má podobný výraz jako stovky jiných. Někdy se to stane. Musím pak čekat, jestli moderátor řekne, co jsem to vlastně poslouchal.“

Škwor
Petr Hrdlička (zpěv, kytara)
Leo Holan (kytara, programing)
Tomáš Kmec (baskytara)
Martin Pelc (bicí)

Seznam skladeb na CD
1. Kámen
2. Ty lhát mi smíš
3. Anděl
4. Tak to jsme my
5. Banda komiků
6. Drsnej kraj
7. Neodolatelná
8. Sama
9. Dík
10. Pro pár hloupejch vět
11. Rub nebo líc
12. Já mám rád
13. Jednou to přijde
14. Pili a seděli
15. Za barevným sklem
16. Stíny a mráz (Out Of The Dark)

Seznam skladeb na DVD
1. Celebrity
2. Vyvolenej
3. Slovo
4. Splín
5. Může se stát
6. Tak to jsme my
7. Málo je víc
8. Bohém
9. Střepy
10. Nebuď debil
11. Utíkám
12. Amerika
13. Nulový
14. Sraž nás na kolena (Shout)
15. Milion
16. Pohledy studený
17. Sympaťák
18. Vizitka
19. Mý slzy neuvidíš

Foto: Supraphon, skwor.cz