Categories: Alba

Collegium Marianum vydává objevné album Cachua Serranita

Renomovaný soubor Collegium Marianum, který letos oslaví pětadvacet let od svého založení, se intenzivně věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Před patnácti lety zahájilo Collegium Marianum úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které vydalo již osm jeho nahrávek, a to nejen v rámci pozoruhodné řady Hudba Prahy 18. století.

V pátek 25. února 2022 přibude album deváté, které dostalo tajemný název: Cachua Serranita. Přináší díla českého skladatele Josefa Brentnera, italského jezuity Domenica Zipoliho či švýcarského misionáře Martina Schmida, která se rozezněla před mnoha staletími v indiánských obcích uprostřed džungle a v horách. Jejich díla se mísila s tradiční hudbou, jako se kečua, jazyk místních obyvatel, mísil se španělštinou.

K novému albu Cachua Serranita umělecká vedoucí Collegia Marianum Jana Semerádová uvedla: „Ke spojení dvou od sebe tolik vzdálených koutů světa mě přivedl nejen pomyslný lodní kufr, v němž se do Jižní Ameriky dostávaly partitury barokních mistrů, mezi nimi i oblíbeného Brentnera, ale především vášeň pro lidovou hudbu a objevování »vskutku barbarské krásy«, jak se Telemann vyjádřil o hanáckých písních a tancích. Stejně tak byli evropští misionáři uchváceni muzikalitou původních obyvatel dnešní Bolívie a Peru.“

Collegium Marianum svoje nové album Cachua Serranita vydává u Supraphonu na CD, a i digitálně – již v pátek 25. února 2022.

MULTILINK: https://www.supraphonline.cz/album/671524-cachua-serranita/cd

 

TEASER: https://youtu.be/UqWTO8pVkTE

 

Collegium Marianum

Jana Semerádová – flétny, umělecká vedoucí

Vojtěch Semerád – barokní housle a viola, perkuse, zpěv

Jiří Sycha – barokní housle, charango, zpěv

Marcel Comendant – cimbál, perkuse

Ján Prievozník – G violon

 

Album Cachua Serranita obsahuje skladby:

Hanaq pachap cussicuinin (hymnus k Panně Marii, Lima 1631), Taye jueves Santo (Santa Cruz de la Sierra, 18. století), Cachua serranita (Codex Martínez Companón, Peru, 18. stol.). Kristian Gottfried Hirschmentzel (1638–1703) – Moravica, Bohemicus saltus. Anonym – Aria Hannaco. Georg Philipp Telemann (1681–1767) – Hanaquoise, Hanasky. Jan Josef Ignác Brentner (1689–1742) – Concerto da camera in F, Bourrée & Capriccio z Concerta in g. Domenico Zipoli (1688–1726) –Zuipaqui / Ad Mariam. Martin Schmid (1694–1772) – Pastoreta Ychepe flauta. Tři peruánské lidové písně. Šla panenka smutně (Sborník hanáckých tanců pro klavichord, cca 1700). České a moravské lidové nápěvy

Foto: Supraphon / Petra Hajská

 

Samuel Svoboda

Recent Posts

Nestarnúce hity Mariky Gombitovej vychádzajú na LP a CD reedíciách

Minulý rok vydavateľstvo Opus začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby…

10 hodinami ago

Tajemství Ivety Bartošové odhaleno

TV Nova uvede už tuto neděli 5. května od 21.35 hodin třídílný dokument Málo mě znáš, který přinese nový…

10 hodinami ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí na DUBEN

Působí na vás hrozivě bohyně Kálí? S o to větší zvědavostí lze nahlížet na karty, které…

2 dny ago

Dílo Milana Kundery postupně vychází v audioknižní podobě – nyní Unesený Západ

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky…

6 dny ago

Petr Kolář vydal akustické album Tajný místa

Zpěvák Petr Kolář inspirován úspěchem turné Tajný místa vydává stejnojmenné album. V loňském roce Petr Kolář…

1 týdnem ago

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová – Babské rady ze života

Proč je nejlepší uskladnit cibuli v silonkách? Jak pomůže pračka s výrobou domácího másla? S…

1 týdnem ago