Clarinet Factory vydají v březnu nové studiové album Meadows

Dlouhých sedm let od vydání poslední řadovky Out of Home a tři roky po dvojalbu Worx and Reworx přichází mezinárodně ceněný ansámbl Clarinet Factory s novým studiovým počinem! Novinka, která dostala název Meadows a coby hosté se na ní podíleli například Joe Acheson z britských Hidden Orchestra, folklórní soubor Grunik nebo bubeník Dan Šoltis z Vertigo Quintet, vychází 3. března u belgického vydavatelství homerecords.be a Clarinet Factory se na ní dle svých slov vrací ke svým »přirozeným kořenům«.

Foto_Martin_Straka_2016_mail
„Nedá se úplně říci, že bychom sedm let zaháleli. Mimo jiné jsme složili hudbu k instalaci Modiglianiho pražské výstavy v Obecním domě nebo pro Muzeum Karla Zemana a přijali několik studiových nabídek na spolupráci jako například od Hidden Orchestra, Tata Bojs nebo Václava Neckáře. Navíc jsme chtěli mít pro album sesbírané skladby, které dozrály na koncertech a mají i nějakou odezvu od publika. To se, myslím, povedlo a nemuseli jsme se ve studiu tolik zabývat skládáním a s tím souvisejícími pokusy a omyly,“ vysvětluje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš, proč se na novou řadovku Clarinet Factory čekalo poměrně dlouho.

Foto_Martin_Straka_2016_mail_2
Čtyřčlenný soubor, který kromě Jindřicha Pavliše tvoří Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, novinku natáčel v nouzovském studiu SONO a hlavním záměrem bylo, aby „měly všechny skladby přirozený tah, společnou rezonující barvu, dynamiku a nemuselo se to dělat »chemicky« na pultu. Milan Cimfe a Michal Vaniš už nás za ty roky moc dobře znají a na zvuku to je určitě znát.“ Posluchači se navíc také mohou těšit na několik novinek, které v posledních letech poměrně zásadně proměnily zvuk Clarinet Factory, jako například kontrabasový klarinet, analogové afekty a další vychytávky.

Obal_alba_mail
Zásadní organickou složkou nového alba Meadows jsou pak hosté, kteří dle Pavlišových slov nemalou měrou přispěli k tomu, že Clarinet Factory „dozráli k návratu k přírodním a přirozeným kořenům, šlo to samo a podvědomě, jen jsme k tomu použili trochu jiné prostředky, než by se dalo čekat.“
Jmenovitě se na Meadows podílel Joe Acheson z britské formace Hidden Orchestra, s nímž Clarinet Factory spolupracují již přes tři roky a na novince je podepsán pod elektronikou a celkovým zvukem čtyř skladeb. „Je velice citlivý, jeho poslední hobby je sbírání zvuků přírody, tzv. field recordings a to se k myšlence alba a k našim klarinetům nesmírně hodí,“ dodávají Clarinet Factory.

Foto_Martin_Straka_2016_mail_3
Dalšími hosty jsou pak folklórní sbor Grunik z Beskyd, který si mimo jiné zazpíval ve skladbě Luky zelené. „Postupná práce na albu si pak řekla o bicí a jasnou volbou byl v tom případě slovenský bubeník Danko Šoltis z Vertigo Quintet, se kterým jsme spolupracovali už v Eternal Seekers. Krásným bonusem, který přineslo natáčení v Beskydech, je improvizace Aničky Ficelové na koncovku – lokální píšťalu, která je podobná slovenské fujaře. A nesmím zapomenout na roli Honzy Muchowa, který nám dělal jakési zrcadlo nebo lépe řečeno »muže s názorem« a dával nám užitečné rady a náměty na řešení,“ kompletuje Pavliš výčet všech zásadních spolupracovníků, jež přispěli ke vzniku Meadows.

Foto_Martin_Straka_2016_mail_1
Jak se výsledek podařil, zjistíme 3. března, kdy album vyjde u belgického labelu homerecords.be, který Clarinet Factory oslovil ke spolupráci na základě jejich účasti na předloňském ročníku mezinárodního hudebního veletrhu World Music Expo (WOMEX). V České republice vychází album tentýž den v distribuci Supraphonu.

Poslechněte si skladbu Luky zelené zde:

Nejbližší koncerty Clarinet Factory
15. 2. – Brusel, Belgie, Český dům
16. 2. – Liberec, Lidové sady
14. 3. – Ruse festival, Bulharsko
27. 3. – Paris, Theatre des Abbesses – francouzský křest desky
24. 5. – Liege, Les Bains, Belgie – showcase labelu Homerecords
10. 6. – Vysoká u Příbrami (Muzejní noc)
16. 6. – Podlipanské hudební slavnosti, Český Brod
20. 7. – Tančírna, Rychlebské hory (s Grunikem)
21. 7. – Colours of Ostrava (s Grunikem)

Termíny představení Korekce (Clarinet Factory + VerTeDance )
27. 1. – Paříž, Theatre 104
12. 3. – Praha, Divadlo Ponec
03. 4. – Praha, Divadlo Ponec
26. 5. – Bialystok, Polsko
18. 6. – Finsko

Foto: Supraphon / Martin Straka