Clarinet Factory míří na Womex a sbírají úspěchy v zahraničí

Clarinet Factory, kteří loni vydali nejen v tuzemsku vřele přijaté dvojalbum Worx and Reworx čítající pomyslné »best of« a remixy od renomovaných osobností zahraniční i české elektronické scény, byli jako teprve druhá domácí kapela v historii pozváni na mezinárodní hudební veletrh World Music Expo (Womex). Účast na prestižní přehlídce, která letos proběhne od 21. do 25. října v Budapešti a Clarinet Factory na ní zahrají 23. října v Club Duna, však není zdaleka jediným zahraničním úspěchem této čtyřčlenné formace tvořící originální hudbu napříč žánry.

Foto_Lukáš Kadeřábek_Supraphon_1
„Naše zahraniční aktivity se rodily dlouhá léta, museli jsme opravdu uzrát, než se zjistilo, že máme v konkurenci tisíců skvělých hudebníků co nabídnout. Ale má na nich velký podíl také systematická práce naší manažerky, bez toho by to asi nešlo. V případě Womexu tomu předcházela práce na jiných showcasech, např. na Czech Music Crossroads v Ostravě. Tam jsme byli velice úspěšní a někteří lidé, kteří zasedli v porotě Womexu, nás slyšeli již tam,“ komentuje to kapelník Jindřich Pavliš.
Pavliš se zároveň také ohlíží za dalším letošním velkým úspěchem Clarinet Factory, tedy cenou Herald Angel, kterou kapela získala v srpnu společně se souborem VerTeDance za představení Korekce, jež CF naživo doprovázejí: „Zkušenost z Fringe festivalu je nepřenosná. Hráli jsme deset představení Korekce s tanečníky z VerTeDance a dva klubové koncerty, promovali jsme to i na ulici. Je tam obrovská konkurence, 3200 inscenací a performancí, o to víc jsme rádi, že jsme získali prestižní cenu Herald Angel, která je udělována jen několika produkcím.“

SU 6238-2
Společně s VerTeDance se Clarinet Factory, jejichž hudba je běžně ke slyšení na vlnách britského rádia BBC 3 v sledovaných pořadech jako Late Junction apod., chystají na podzim kromě několika vystoupení v ČR (více zde: www.vertedance.org) vypravit i do dalších zahraničních destinací, konkrétně do Kodaně, Moskvy, Kolína nad Rýnem, v plánu je prý také Itálie a Baskicko. Kromě hraní s VerTeDance Clarinet Factory čeká i koncert v Londýně. Konkrétně 13. listopadu v St. Hackney, kam si je pozvali Hidden Orchestra, kteří přispěli na loňské dvojalbum remixem skladby 5 Steps.

Foto_Lukáš Kadeřábek_Supraphon_2
„Naše hráčská vybavenost je ovlivněna nároky klasické hudby, takže si na klarinety můžeme dovolit cokoliv, a to je slyšet. Jsme spolu přes dvacet let a to je taky slyšet. Naše hudba je pro leckoho překvapením, osciluje na pomezí žánrů, experimentuje, třeba s elektronikou, ale je velmi přístupná. Je tomu tak díky Vojtovu zpěvu a Pepínovým schopnostem napodobit na basklarinet basu i bicí zároveň, díky skladatelským a aranžerským schopnostem nás všech, díky velké sebereflexi a autocenzuře, která nepustí na podium nepřesvědčivé kousky. Hlavně ale díky společnému tahu a dobré náladě. Je to vlastně normální kapela hraná nenormálně na klarinety, čímž to dostává jinou živou energii,“ zamýšlí se Pavliš nad tím, co stojí za stále vzrůstajícím zájmem o tvorbu Clarinet Factory v ČR i zahraničí.
Že kapela rozhodně nemíní usnout na vavřínech potvrzuje i fakt, že už pomalu ale jistě začíná pracovat na novém albu, které by mohlo spatřit světlo světa příští rok na podzim. Mezitím ale o Clarinet Factory zajisté ještě hodně uslyšíte. Třeba v souvislosti s jejich jediným regulérním podzimním koncertem v ČR, který proběhne 16. října v rámci festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové nebo dalšími zajímavými koncertními aktivitami, jež pozvolna dostávají konkrétní obrysy…

Foto: Supraphon

FB_post_chalupari