Clarinet Factory a Alan Vitouš vydávají nahrávku Echoes of Colors

Renomovaný multižánrový kvartet Clarinet Factory pokřtí 20. listopadu ve Studiu Švandova divadla v Praze album Echoes of Colors. Nahrávku vydává agentura Aura-Pont ve spolupráci se Supraphonem.


Dvanáct převážně instrumentálních skladeb ovlivněných minimalismem, jazzem i etnickou hudbou znělo na sklonku roku 2010 v Obecním domě jako součást výstavy představující život a dílo italského malíře Amedea Modiglianiho. Vznikly sice u konkrétní příležitosti a impulsem byla výtvarná díla, ale zapadají do tradice duchovního hledačství souboru.
Kompozice částečně vycházejí přímo z Modiglianiho námětů; některé (Jeanne, Absinth) dokreslují atmosféru jeho tragického životního příběhu, jejž jedna z nejdražších českých výstav mapovala. Pro další skladby (Reminiscence of a Cathedral, Around a Point) si hudebníci propůjčili názvy děl Františka Kupky. Oba malíři společně vystavovali v roce 1912 na Podzimním salonu v Paříži a díla českého rodáka tak byla I součástí expozice v Obecním domě. „S odstupem času zjišťujeme, že kromě přímé inspirace výtvarnými náměty skladby obsahují zcela svébytný hudební svět, abstraktní nálady, nepopisné proudění tónů, zobrazují stav duše, stav vědomí i nevědomí – zkrátka to, co bylo za obrazem. Vlastně už si na mnoho těch námětů dnes ani nevzpomeneme,“ komentují autoři a zároveň interpreti nynější vydání nahrávek. Klarinetisté skladby nahráli společně s perkusistou Alanem Vitoušem ve sklepním prostoru Studia mimprovizace Ctibora Turby. Záznam vznikl velmi rychle. Po několika sezeních a diskusích následovaly čtyři večery společného komponování, improvizování a nahrávání. Většina skladeb se poté dočkala koncertní verze. Nová deska definitivně potvrzuje jejich životaschopnost i mimo rám Modiglianiho obrazů.


Uznávaný perkusista a autor filmové hudby Alan Vitouš k »modiglianovskému spojení« doplňuje: „Kluci jsou hraví a pohotoví, navíc mají úžasný background v klasické hře – což se v mém žánru vyskytuje jen zřídka. Byla pro mne radost spojovat nejrůznější zvuky perkusí a klarinetů.“
Soubor Clarinet Factory vznikl před více než deseti lety. Svou tvorbou, hrou a improvizací stírá kvartet ve složení Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek hranice jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu i elektroniky. Clarinet Factory prosluli rovněž prací s neobvyklými koncertními prostory, s vizualizacemi i s hudbou k filmu a divadlu. Pro svůj první pražský koncert si je vybral zpěvák Bobby McFerrin. Unikátní je i jejich nejnovější počin – hudba pro nově otevřené Muzeum Karla Zemana na pražské Kampě u Karlova mostu, která zde zní z šestnácti kanálů. oubor slaví úspěchy u odborníků i posluchačů. Jejich supraphonské album Out of Home (2010) se dočkalo velmi pozitivní reakce u kritiků a vysílala ho například britská BBC. Proslulá jsou rovněž jejich spojení s různými hosty a spolupráce se stejně naladěnými osobnostmi. V dubnu letošního roku se v nové podobě po dvou letech vrátila na trh deska Eternal Seekers, kterou členové Clarinet Factory nahráli s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou. Hudebním Andělem oceněné album vyšlo v novém obalu výtvarníka Aleše Najbrta a s bonusem v podobě dosud nevydané písně Smiluje, která se objevila ve filmu Rodina je základ státu. Jde o akustickou verzi skladby z desky Baromantika Lenky Dusilové.

Foto: Supraphon