Cimbál slavil úspěch za Atlantikem! Harafica pokřtila Vánoční příběhy v USA a teď míří do Česka

Uherskohradišťská kapela Harafica představuje špičku našeho folkloru a nové album pokřtila na turné v USA. Nyní přiváží Vánoční příběhy do České republiky. Nové CD doprovází bohatě ilustrovaný zpěvník a unikátní zpracování známých i méně známých českých a moravských koled.

Harafica je progresivní cimbálová muzika s žánrovými přesahy. Proslavila se například díky letním jízdám Slováckého divadla, spoluprací s Janáčkovou Filharmonií Ostrava, Hradišťanem, VÚS Ondráš nebo orchestrem SĽUK z Bratislavy. Kromě prolínání s prvky jiných žánrů se muzikanti také věnují autorské tvorbě. Své čtvrté řadové album Vánoční příběhy zasvětili vánočním písním a pokřtili ho v New Yorku.

Letošní, v pořadí již druhé americké turné zahájila skupina v Miami. Následovalo Orlando, Atlanta, Washington D. C. a nakonec dvakrát vyprodaný New York. „O český folklor v současném pojetí je v Americe velký zájem, a to nejen mezi krajany. Největší koncert Haraficu čeká v historickém Grand Ballroomu newyorské Bohemian National Hall,“ říká ředitel Českého centra New York Miroslav Konvalina.

Nečekaná a zároveň citlivá úprava jednadvaceti lidových koled nabízí posluchačům prožití Vánoc v tradičním duchu. O bohaté ilustrace se postarala výtvarnice Daniela Bláhová. Na albu Vánoční příběhy se kromě kompletní sestavy podílejí i exkluzivní hosté. Pravidelní spolupracovníci skupiny Kristýna Daňhelová, Lucie Rybnikářová, Tomáš Koláček nebo také speciální hosté Vojta Dyk a Adam Plachetka. Říkanku Anděl Páně přednáší Ivan Trojan.

„Na naší novince najdete i známější moravské koledy, například Na Vánoce dlúhé noce, Den přeslavný nebo V půlnoční hodinu. Natáčet jsme začali s cílem vydat album, které bychom si sami rádi pustili ke štědrovečerní večeři,“ uvedl cimbalista a umělecký vedoucí Harafice Petr Gablas.

V České republice se posluchači mohou těšit na tři koncerty. V brněnském Besedním domě 18. prosince, 22. prosince v pražském kostele sv. Šimona a Judy a 25. prosince v kostele Svatého Ducha ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Vstupenky můžete zakoupit na webových stránkách kapely nebo na GoOut.

Zpěvník Vánoční příběhy obsahuje CD s koledami i QR kódy k poslechu písní. Album a zpěvník vydává Tranzistor label ve fyzické podobě i digitálně. Vydání tohoto unikátní projektu mohou posluchači stále podpořit prostřednictvím crowdfundingového serveru Donio.

Stream & download: https://lnk.to/HaraficaVanocniPribehy

 

Foto: Tranzistor label