Beyoncé vydala páté sólové studiové album

Páté sólové studiové album zpěvačky Beyoncé právě vyšlo. Eponymní nahrávka je zároveň jejím prvním vizuálním albem, která obsahuje 14 nových skladeb a 17 provokujících videí, která byla natočena na různých místech po celém světě – od Houstonu po New York City, od Paříže, přes Sydney až po Rio de Janeiro.


„Já hudbu vidím,“ dodává Beyoncé ke svému rozhodnutí vydat vizuální album. „Je to víc, než jen hudbu slyšet. Když se do něčeho ponořím, okamžitě vidím vizuál nebo sérii obrázků, které se váží k určitému momentu nebo emoci, vzpomínce z dětství, myšlence mého života, mých snech nebo fantaziích. A ty jsou všechny spjaty s mou hudební tvorbou.“
To, že se album dostává na trh přesně v den, kdy se o něm svět poprvé dozvídá, je dosud nevídaný strategický tah umělce, který chce dát svým fanouškům nové audio i video nahrávky přesně v době, kdy chce a jak chce. Tento unikátní přístup dovolí všem hudebním fanouškům být zcela první na světě, kdo nový materiál Beyoncé uslyší, uvidí a vytvoří si sám svůj vlastní názor bez jakéhokoliv prostředníka. V době sociálních médií a nenasytnému apetitu po přímé komunikaci s umělcem, je toto odpověď na nesčíslněkrát položenou otázku: Kdy že už konečně vyjde nové album Beyoncé?
„Nechtěla jsem vydat nový materiál stejným způsobem jako jsem to dělala vždy,“ dodává Beyoncé. „Jsem už tím znuděna. Cítím, že jsem schopna mluvit se svými fanoušky napřímo. Je toho tolik, co si může umělec se svými fanoušky předat. Cítila jsem, že nechci, aby mi někdo říkal, kdy má moje album vyjít. Chtěla jsem ho vydat přesně v den, kdy bude hotové, a to přímo ode mě.“
Zbaven jakýchkoliv triků, upoutávek a marketingových kampaní, tento projekt je čistě jen o umění. Ode dneška je nové album Beyoncé k dispozici celosvětově a exkluzivně na iTunes: www.itunes.com/beyonce.
Pro umělce, který byl již dříve konfrontován s nelegálními úniky jeho tvorby na internet, je toto čistě preventivní plán. Album bude nabízeno jako soudržné audio-vizuální dílo, kdy všechna videa ke každé skladbě budou k dispozici najednou a v den vydání. Výroba fyzických nosičů byla zahájena a objeví se na pultech v podobě komba CD+DVD těsně před Vánocemi.


Na Facebooku (www.facebook.com/beyonce) také proběhla exkluzivní premiéra první části Self-Titled – mini dokumentu –, který dává nahlédnout do zákulisí vzniku celého projektu. Popisuje myšlenkové pochody a vize Beyoncé, které předcházely tvorbě a natáčení nového alba a které dokazuje, že tento kreativní proces dal zpěvačce tu sílu, aby udávala nové trendy, neřídila se pravidly a dělala neočekávatelné kroky v hudebním světě.
Beyoncé, která se na albu představuje nejen jako zpěvačka, ale i jako autorka, producentka a režisérka, si k nahrávání přizvala geniální tým dalších umělců, skladatelů a producentů, kteří se na tvorbě podíleli: JAY Z, Timbaland, Justin Timberlake, Pharrell Williams, Drake, The Dream, Sia, Ryan Tedder, Miguel, Frank Ocean, Hit Boy, Ammo, Boots, Detail, Jake Nava, Hype Williams, Terry Richardson, Melina Matsoukas, Jonas Åkerlund, Ricky Saiz, Pierre Debusschere, @lilinternet, Noah 40 Shebib, Francesco Carrozzini, Caroline Polachek, Ed Burke, Bill Kirstein a Todd Tourso. Album se nahrávalo po celém světě v průběhu posledního roku a půl.
Videoklipy, které jsou součástí nového alba a které z části Beyoncé spolurežírovala, se natáčely převážně během jejího úspěšného Mrs. Carter Show světového turné. Natáčení probíhalo v tajnosti, přesto se tvůrci nevyhýbali ani veřejným místům, jako například pláži v Brazílii, ulicím New Yorku, horské dráze na Coney Islandu, centru Los Angeles, pařížskému zámku nebo například chrámu v Jižní Americe.

Tracklisting alba:
Audio

1. Pretty Hurts
2. Haunted
3. Drunk in Love – feat. Jay-Z
4. Blow
5. No Angel
6. Partition
7. Jealous
8. Rocket
9. Mine – feat. Drake
10. XO
11. *** Flawless – feat. Chimamanda Ngozi Adichie
12. Superpower
13. Heaven
14. Blue – feat. Blue Ivy

Video
1. Pretty Hurts
2. Ghost
3. Haunted’
4. Drunk in Love – feat. Jay-Z
5. Blow
6. No Angel
7. Yonce
8. Partition
9. Jealous
10. Rocket
11. Mine – feat. Drake
12. XO
13. *** Flawless – feat. Chimamanda Ngozi Adichie
14. Superpower
15. Heaven
16. Blue – feat. Blue Ivy
17. Bonus video: Grown Woman

Foto: Sony Music