Bára Hrzánová exceluje jako Pipi Dlouhá Punčocha

Barbora Hrzánová je dcerou známého herce Jiřího Hrzána a žánrově rozsáhlý herecký talent po něm jistě zdědila. Její filmové role jsou známy, ale málokdo jí slyšel v rozhlasovém zpracování příběhů Pipi Dlouhé punčochy podle předlohy Astrid Lindgrenové. Snad, že se soustředíte pouze na hlas a vnímáte projevované emoce, zachytíte i nejjemnější niance jejího hereckého umění.


V roce 1991 Barbora Hrzánová ještě jako méně známá ohromila v roli mentálně retardované Johanky ve filmu Filipa Renče Requiem pro panenku. A to dokonce natolik, že na filmovém festivalu v Torontu za tuto roli získala ocenění. A dále už sbírala další ceny za divadelní i filmové role. A jednu cenu má právě také za toto rozhlasové zpracování. Zvítězila v anketě Neviditelný herec ve 12. ročníku (2007/2008) právě za roli Pipi.
Zdařilý výběr příhod nohaté a zrzavé holky s pihami jako zrnka pepře rozesměje nejen děti, ale i dospělé. Příběh má švih, má spád a herecké výkony jsou tu opravdu výborné (Kryštof Hádek a Rozita Erbanová v rolích Tomíka a Aničky), vše je prokládáno písničkami, které mají jednu obrovskou výhodu. Jsou chytlavé, inteligentně poskládané, posouvají děj směrem kupředu a výtečně se pamatují. Častokrát stačí už jen jeden poslech a můžete si s Bárou Hrzánovou zpívat. A to je další rozměr, který ona tomuto příběhu dává. Jak si hraje s hlasem, do různých tónů, lehkých podtónů a do různých poloh.


Obálku nakreslil Jaromír F. Palme, který mimo jiné ilustroval i kontraverzní údajně »rasistickou« pohádkovou knihu Ivony Březinové: Začarovaná třída, která nově vychází v nakladatelství JaS v těchto dnech… Jeho do pískova a béžova laděné ilustrace se perfektně hodí k těm milým chvilkám, k těm milým šestapadesáti minutám s Pipi a nejen Bárou Hrzánovou. Jitce Škápíkové, která příběh na motivy známé dětské knížky napsala, se podařilo vytvořit velmi příjemný rozhlasový muzikál. Vydal Radioservis, nakladatelství Českého rozhlasu.

Foto: Supraphon, Radioservis