Archivní poklady Pavla Dobeše vyšly na unikátním albu Něco o lásce

Vyšly archivní nahrávky jedinečného písničkáře Pavla Dobeše. Album sestavil Jiří Černý, legenda hudební publicistiky, pro edici Načerno. Cédéčko dostalo název Něco o lásce.

0190295730628 Dobes, Pavel - Neco O Lasce (Nahravky Z Archivu Cro)

Pro album Něco o lásce vybral Jiří Černý z archivu Českého (resp. Československého) rozhlasu živé nahrávky z různých let minulého století (převážně z let 1988 a 1989). Výsledná sestava by se v podstatě dala nazvat Dobešovou »the best of«. Přináší písně, z nichž každou každý aspoň někdy slyšel, mnoho lidí je však zná slovo od slova. „Na rozdíl od Nohavicova nebo Mertova posluchače nemusel ten Dobešův vědět z literatury ani dějin nic a přesto mu to podstatné neuteklo. Vstupoval do písničkářových obrazů dobře mu známým prostředím továrenských dílen a šaten, řečí dělníků i zpotvořeninou oběžníků, pachem solviny i sídlištního guláše,“ komentuje Dobešovu tvorbu Jiří Černý.

Pavel Dobeš patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého folku.  Za minulého režimu byl kvůli své tvorbě trnem v oku vrchnosti. „Koho jiného mohli kdysi komunisté vyobcovat a vlastně vyštvat i z Ostravy než jediného skutečného proletáře předlistopadové folkové elity, písničkáře, který pracoval deset let u vysokých pecí – Pavla Dobeše? Pochopili: postojem, tématikou, slovníkem i projevem byl Dobeš solí své země, nesložitý, nepodbízivý, nepřizpůsobivý, tvrdošíjný, nevyzpytatelný, na tváři nepatrný úsměšek, v srdci hluboká melancholie,“ tak charakterizuje Dobeše Jiří Černý. Autorem archivních fotografií je Martin Homola.

 Pavel Dobes - foto Martin Homola

Tracklist:

1. Jarmila, 2. Zapomenutý trumf, 3. Oko ztratíš ve chvíli, když pracuješ bez brýlí, 4. Zátiší s červy, 5. Skupinové foto, 6. Souhvězdí žab, 7. Něco o lásce, 8. Vrabec, 9. O Pilníku, Svidříku, Vénovi a Hedvice, 10. Hrušky, 11. Zásnuby su plánované na středu, 12. Zum-zum I, 13. Kominík, 14. Na Pranýři, 15. Lisa z N.Y.C., 16. Vichřice, 17. Kostelíček, 18. Papíroví draci

 

Foto: Warner Music / Martin Homola