Antonín Dvořák – Moravské dvojzpěvy

Jediná a jedinečná – kompletní nahrávka Moravských dvojzpěvů s Dvořákovým klavírem„Což by se nedalo v dvojzpěvy složit něco domácího, na příklad moravské písně?“ Tato otázka vyřčená Moravanem Janem Neffem, který už nechtěl se svou ženou a Dvořákem u klavíru dál omílat německé písně, stála u vzniku Moravských dvojzpěvů i na počátku Dvořákovy cesty do světa. „Proč ne, vyhledejte si pěkné texty, ostatní obstarám.“

ebdc7bec

Když dostal první výběr písní ze Sušilovy sbírky, rozhodl se z nich vzít pouze texty a opatřit je vlastními nápěvy. Jakmile se dvojzpěvy dostaly do rukou Brahmsovi (byl členem komise, kterou Dvořák žádal o státní stipendium), ten je neváhal doporučit svému berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi „Až si je zahrajete, budete z nich mít radost jako já, a jako nakladatele Vás zvláště potěší jejich neobvyklý půvab.“ Z podnětu Simrocka pak zakrátko vznikla čtyřruční verze Slovanských tanců a s nimi první skladatelův velký mezinárodní úspěch. Ovšem i předkládaná nahrávka je výjimečná: komplet všech 23 Moravských dvojzpěvů byl pořízen na původní Dvořákovo křídlo zn. Bösendorfer z roku 1879, jež je chloubou sbírky Muzea Antonína Dvořáka v Praze. Nahrávky se ujali mladí interpreti s významnými mezinárodními vavříny, především však s citem pro půvab Dvořákových písní i pro neopakovatelné barvy skladatelem dotýkaného nástroje.

 

Antonín Dvořák / Moravské dvojzpěvy

  1. Šaturová, M. Cukrová, P. Nekoranec, V. Spurný

 

ANTONÍN DVOŘÁK – MORAVSKÉ DVOJZPĚVY: OP. 20 PRO SOPRÁN A TENOR, OP. 32, 38 A PÍSNĚ ŽIVOT VOJENSKÝ A NA TEJ NAŠEJ STŘEŠE PRO SOPRÁN A MEZZOSOPRÁN / ALT

 

SIMONA ŠATUROVÁ – SOPRÁN, MARKÉTA CUKROVÁ – MEZZOSOPRÁN, PETR NEKORANEC – TENOR, VOJTĚCH SPURNÝ – KLAVÍR. NAHRÁVKA JE POŘÍZENA NA PŮVODNÍ KŘÍDLO ANTONÍNA DVOŘÁKA (BÖSENDORFER, VÍDEŇ 1879) V MUZEU ANTONÍNA DVOŘÁKA V PRAZE.

 

Foto: Supraphon