Abraxas – Box

Mluvit o kultovnosti je vždycky ošidné, ale tady se to slovo vskutku nabízí. V době, kdy se odehrávala zákazová dramata, vyvolaná politrukovským článkem »Nová vlna se starým obsahem«, se na jaře 1983 dalo sehnat album vizuálně, hudebně, textově i koncertně značně překračující očekávání.

Abraxas kytaristy Slávka Jandy a bubeníka Ivana Pelíška, původně skoro artrocková kapela, se příchodem zpěváka Miroslava Imricha (letos v březnu 70) a basáka Michala Ditricha proměnil v energický nářez. Čerstvý textař Pavel Zeman k tomu vzorně pasoval, producentská spolupráce publicisty Františka Horáčka prospěla, obal s fotografiemi Jaroslava Prokopa a grafikou Adama Hoffmeistera oslovil davy. Přidáme-li bájná živá vystoupení, pak se songy Každý den je to jinak, Země se točí dokola, Box, Zoo nebo Nekonečný boogie staly znamením těch let a vstupní branou pro nové rockové obdivovatele. Remastering pro vinylových 180 gramů, rekonstruovaný obal, vnitřní sáček s fotografiemi i neznámou variantní podobou titulky, to vše vytváří z této reedice dokonalou vzpomínku pro pamětníky i možnou výzvu pro mladé hledače starých rockových drahokamů.

Jubilejní reedice již čtyři dekády zásadního rockového alba.

 

Tracklist:

Každý den je to jinak / Země se točí dokola / O to jde / Poprvé / Magická noc / Box / King-Kong / Zoo / Nekonečný boogie / V baru

 

Foto: Supraphon