Speciál ČT24: Před 60 lety zahájila vysílání Svobodná Evropa

Zpravodajská ČT24 odvysílá v sobotu 30. dubna od 20 hodin speciál věnovaný 60. výročí Rádia Svobodná Evropa (RFE). Nezávislé rozhlasové zpravodajství z bavorského Mnichova do komunistického Československa začalo vysílat 1. května 1951. Speciál, rozdělený do čtyř bloků, doplní reportáže, v nichž nebudou chybět archivní prameny, svědectví pamětníků a názory historiků.


První blok nahlédne do historie Rádia Svobodná Evropa, připomene jeho první vysílání. Uvede projev legendárního publicisty Ferdinanda Peroutky, jehož osobnost představovala kontinuitu první republiky s poválečným politickým vývojem, byť z pozice politického vyděděnce a emigranta. Bývalý vydavatel Přítomnosti v projevu hovoří o cílech a ideálech nové stanice. Diváci uslyší rovněž některé autentické nahrávky, dozvědí se svědectví pamětníka (Vladimír Beneš), názory historika (Prokop Tomek) a kulturologa (Vladimír Just).


Druhý blok, věnovaný rušičkám, agentům a špionům (jakým byl například Pavel Minařík), seznámí s plány útoku na budovu RFE v Mnichově. Promluví i bývalý ředitel stanice Pavel Pecháček.
Třetí blok se zaměří na kulturu v Rádiu Svobodná Evropa a informace o zakázaných autorech, hudbě i dramatické tvorbě. Připomenuta budou taková jména jako Pavel Kohout, Karel Kryl, Egon Hostovský, Pavel Tigrid a mnozí další.
Čtvrtý blok připomene stěhování RFE do Prahy, konec českého vysílání této stanice a její směřování v dnešní době.


Mezi hosty, kteří přijdou diskutovat do studia, budou děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, bývalá redaktorka RFE Lída Rakušanová, syn známého komentátora stanice Slávy Volného a také současný ředitel zpravodajství RFE Jay Tolson.


V Rádiu Svobodná Evropa pracovali i naši známí umělci, kteří emigrovali jako například herec Martin Štěpánek, nebo zpěváci Karel Kryl a Yvonne Přenosilová a v éteru rovněž zněly písně u nás zakázaných interpretů jako byli Marta Kubišová nebo emigrující Waldemar Matuška, Karel Kryl, Jana Kratochvílová, Yvonne Přenosilová, Jaromír Mayer, Lenka Kořínková, Jaroslav Hutka…

Foto: Supraphon.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353