Podívejte se na kultovní Motýlek se Stevem McQueenem

Steve McQueen a Dustin Hoffman na útěku z drsné trestanecké kolonie ve Francouzské Guayaně. Dobrodružný film Motýlek vypráví o věčné touze člověka po svobodě. Kultovní snímek režiséra Franklina J. Schaffnera z roku 1973 uvede Česká televize na programu ČT1 v sobotu 13. srpna od 22.15 hodin.


Henri Charriére (1906–1973) byl odsouzen na doživotí a deportován do nechvalně proslulé věznice na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guyaně, kde si odpykávali trest nejtěžší zločinci. Tamní podmínky byly nelidské, režim tvrdý a naděje na únik prakticky neexistovala. Charriére, podle tetování přezdívaný Motýlek (Steve MCQueen), se s tím však nechtěl smířit.

Touha po svobodě ho hnala kupředu a velela mu dokázat nemožné. Zároveň byla myšlenka na útěk z tohoto pekla to jediné, co ho udržovalo při životě. Pro svůj plán získal i dalšího vězně, bohatého padělatele Louise Degu (Dustin Hoffman). První pokus o útěk se nezdaří, neboť jsou oba muži zraněni a vydáni lovcům lidí. Motýlek je odsouzen ke dvěma letům izolace, kde přežije jen díky jídlu, které mu posílá Dega. Když ho odmítne prozradit, stráví další půlrok v temnici, kde se živí housenkami a šváby. Přesto ani tyto krajně nepříznivé podmínky k životu nedokáží zlomit jeho odvahu a touhu po svobodě. Motýlek proto začíná plánovat další útěk…


Samotné útěky jsou jenom prostředkem, jak dokázat, že touha po svobodě v Motýlkovi nezemřela. Bez svobody je život pouhým přežíváním a její znovuzískání je tak leitmotivem Motýlkova úsilí. Film je také apoteózou přátelství a sounáležitosti mezi vězni, kteří vědí, že jeden na druhém jsou osudově závislí a bez vzájemné pomoci jsou jejich pokusy o útěk odsouzeny k nezdaru.

Motýlek
Steve McQueen a Dustin Hoffman jsou na útěku z drsné trestanecké kolonie.
Americký film podle autobiografického románu Henriho Charriera (1973).
Dále hrají: V. Jory, D. Gordon, A. Zerbe, G. Coulouris, R. Deman a další.
Režie Franklin J. Schaffner

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353