Magnesia představuje studentské objevy a Kláru Melíškovou v hlavní roli

Jména pěti začínajících filmařů, soutěžících o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2018, zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) společně s nominacemi na ceny Český lev. Cenu mladým filmovým tvůrcům udílí společnost Karlovarské minerální vody (KMV) ve spolupráci s ČFTA a se Státním fondem kinematografie letos podeváté. Tváří kampaně Magnesia k Českým lvům bude trojnásobná držitelka tohoto ocenění Klára Melíšková.

x 26. Český lev - nominace - Cena Magnesia za nejlepší studentský film

Studenti filmových škol letos do soutěže přihlásili celkem 93 krátkometrážních filmů se stopáží do 40 minut. Z nich komise Státního fondu kinematografie zvolila 20 snímků a porota složená z představitelů ČFTA a KMV následně vybrala 5 filmů, které mohou získat Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Vítěz bude vyhlášen 23. března 2019 na slavnostním večeru Českých lvů v Rudolfinu. Autor vítězného snímku získá odměnu 100 000 korun a všem 20 snímkům z užší nominace se dostane podpory v podobě propagace na evropské úrovni.

Máme radost, že se daří naplnit hlavní záměr Ceny Magnesia, tedy podpořit a motivovat mladé umělce k další tvůrčí činnosti. Když se ohlédneme za tvorbou oceněných studentů z předešlých ročníků, je vidět velký kus práce a celá řada ocenění z prestižních mezinárodních festivalů. Už teď se těšíme na nové tváře, které přinese letošní 9. ročník Ceny Magnesia za nejlepší studentský film. A těšíme se i na jejich další filmové úspěchy,“ uvedl Ondřej Postránský, ředitel strategického marketingu KMV.

Cena Magnesia je mezi studenty populární. Motivací k přihlášení do soutěže je pro ně především samotná prestiž filmových cen Český lev, které jsou i po 26 letech své existence (z toho 16 let za podpory Karlovarských minerálních vod a značky Magnesia) důvěryhodným indikátorem kvality současné české kinematografie. Kromě zviditelnění může studentům a absolventům filmových škol v začátcích pomoci také finanční odměna, která je s Cenou Magnesia spjata.

Výhra 100 000 Kč usnadnila Michalovi Blaškovi, autorovi loňského vítězného snímku Atlantida, 2003, dokončení jeho dalšího filmu. „Finanční odměnu jsem investoval do svého magisterského filmu Pochod, který jsme tak mohli dotočit v ideálních podmínkách. Snímek je nyní hotový a chystáme jeho premiéru,“ doplnil Blaško.

Právě Blaško se ukazuje jako jeden z nejvýraznějších začínajících režisérských talentů současnosti. Jeho oceněná Atlantida, 2003 měla premiéru na festivalu v Cannes v soutěžní sekci Cinéfondation a bodovala kromě Českých lvů také na řadě mezinárodních filmových festivalů. Na Film Festival Cottbus v Německu dostala cenu za Nejlepší krátkometrážní film, na francouzském Poitiers Film Festival si vysloužila ocenění za Nejlepší scénář a Cenu studentské poroty, na festivalu Premiers Plans d’Angers získala Cenu televize ARTE. V součtu se za loňský rok Blaško s Atlantidou zúčastnil kolem 40 festivalů, ze kterých si odnesl 11 ocenění, což není konečné číslo, film totiž čeká ještě několik festivalových projekcí tento rok.

Předávání filmových cen Český lev je také neodmyslitelně spjato s oblíbenými televizními spoty Magnesia. Vloni byl poprvé použit nový koncept jednoho herce. Bolek Polívka promlouval se svým vlastním »lvím« alter egem v zrcadle a tyto spoty Magnesia byly opět velice úspěšné.

V tomto roce se ve spotech Magnesia objeví držitelka hned tří Českých lvů. „Protože koncept dvojrole se nám osvědčil a diváky bavil, rozhodli jsme se z něj vycházet i letos. Pro spolupráci jsme oslovili Kláru Melíškovou. Diváci se tak mohou těšit na nové mini příběhy, které je jistě pobaví. Natáčení spotů se ujme režisér Roman Valent a produkce Armada Films,“ prozradil něco více k letošní kampani Ondřej Postránský.

Finálová pětice filmů nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film (dle abecedy)

Cukr a sůl

režie: Adam Martinec
žánr: hraný
délka: 19 minut
producent: FAMU – Ondřej Šejnoha

Na odlehlou samotu přijíždí skupina kamarádů stejně jako každý rok »oslavit své přátelství«. Třicátý šestý ročník je ale jiný. Staňa nevyhrál boj s rakovinou a poprvé je jich tak o jednoho méně. V jarní ožívající krajině porazí vlastníma rukama beránka a připijí si na Staňovu památku. Jeden z nich, Dalibor, má ale tajemství, se kterým se nikomu nesvěřil…

Home Sleep Home

režie: Adam Koloman Rybanský
žánr: hraný
délka: 23 minut
producent: FAMU – Ondřej Šejnoha

Vlak je specifický způsob dopravy, ve kterém často dochází k interakcím mezi cizími lidmi. Vzniká zde prostor pro setkávání osob z odlišných světů, které by se spolu za normálních okolností nikdy nebavili. Na cestě nočním vlakem z Prahy do Budapešti se v lůžkovém kupé potkává nemluvný Standa s bodrým Bróňou. A i když jsou rozdílné povahy, lahev slivovice a stesk po vzdalující se domovině je nakonec sblíží.

Noc s agamou

režie: Tomáš Janáček
žánr: hraný
délka: 33 minut
producent: FAMU, Background Films – Mikuláš Novotný

Praha, noční nádraží v zimě. Radka s malou dcerou, kufrem na kolečkách a sportovní taškou vystupují z autobusu. Ulicemi stejného města se pomalu vrací domů Luděk s vědomím, že na něj nikdo nečeká. Pár hodin před rozbřeskem může původně účelové protnutí osamělých osudů připomínat rodinu. Noc s agamou je o setkání lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, a přesto si musí pomoci především sami.

Spolu sami

režie: Diana Cam Van Nguyen
žánr: animovaný, dokumentární
délka: 10 minut
producent: FAMU – Karolína Davidová

Krátký film o životě po ztrátě milované osoby zpracovává citlivé téma prostřednictvím hraného i animovaného filmu. Skutečná vyprávění, doplněná o animované rekonstrukce bolestných situací, nahlíží do myšlenek trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti.

Sto dvacet osm tisíc

režie: Ondřej Erban
žánr: hraný
délka: 16 minut
producent: FAMU – Laura Figurová

Každý desátý Čech starší patnácti let čelí exekuci a den co den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich nevede cesta ven, Karel ale stojí na druhé straně barikády – jeho prací je dluhy vymáhat.

Foto: Český lev