Magický Činoherní klub slaví padesátiny

Česká televize zahajuje tematické vysílání, ve kterém provede diváky padesátou sezónou Činoherního klubu. Série pořadů k výročí jednoho z nejvýznamnějších divadel zahrnuje záznamy slavných her i poslední nedokončený film uznávaného režiséra Jiřího Krejčíka. Na podzim se diváci mohou těšit na nový dokumentární seriál Magický Činoherní klub režiséra Josefa Abrháma.

Revizor
Nový dokumentární cyklus Magický Činoherní klub v režii Josefa Abraháma uvede Česká televize na podzim tohoto roku. V šesti dílech cyklus zmapuje vznikající divadlo, jako prostor, ve kterém už od druhé poloviny šedesátých let šlo o programovou hereckou dramaturgii, kdy není herce jen »používáno« v rámci autorského či režisérského myšlení, ale počítá se s ním jako s rovnocenným partnerem. Diváci budou mít poprvé možnost projít napříč historií přední pražské divadelní scény a zkoumat tvůrčí záměry se zakladateli Ladislavem Smočkem, Jaroslavem Vostrým a Janem Kačerem a vidět jedinečné záběry i s již nežijícími herci.
Oslavám padesáti let vzniku Činoherního klubu, který se zformoval v roce 1965 při premiéře divadelní hry Piknik v režii Ladislava Smočka, se ale Česká televize věnuje v průběhu celého letošního roku. Již na tuto středu je připravena premiéra dokumentu uznávaného českého režiséra a scenáristy Jiřího Krejčíka. Unikátní výpověď o herci Vladimíru Pucholtovi, který byl objevem českého filmu první poloviny 60. let, však Krejčík nestihl dokončit. Dokument v podobě, jak jej zanechal, tedy bez hudebního aranžmá, nabídne ČT art od 20.20 hodin.
Slavné pražské divadlo vstoupí do jubilejní padesáté sezóny v pátek 27. února. V den výročí budou osobnosti Činoherního klubu hosty vybraných pořadů České televize. Sobotní večerní program na ČT art pak připomene historii divadla dokumentem Činoherní klub Praha a následně odvysílá i jedno z jeho nejslavnějších přestavení, komedii Tři v tom. V únoru na ČT art nebudou chybět ani záznamy her Hráči a Návrat do pouště, a také portrét Ladislava Smočka či dokument o minulosti divadla z roku 2000.
Hostitelem oslav půlstoletí Činoherního klubu bude výhradně kulturní program ČT art. Tomu pak na oplátku věnuje Činoherní klub k jeho dvouletému výročí vysílání, datujícímu se k 1. září, přímý přenos dnes již kultovní hry Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho.

 

Padesát let Činoherního klubu
Návrat do pouště
úterý 24. 2., ČT art, 20:20
Ladislav Smoček
Dokument o spoluzakladateli legendárního pražského Činoherního klubu a jeho nejvýznamnějším dramatikovi a režisérovi.
Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Hráči, Maska a tvář, Poprask na laguně. To jsou jen některé ze slavných inscenací Činoherního klubu, pod nimiž je podepsán režisér Ladislav Smoček, který také spolu s Jaroslavem Vostrým v roce 1965 toto pražské divadlo založil. Jeho původní hry jako Piknik, Bludiště, Kosmické jaro nebo třeba právě Burke spoluurčovaly v 60. letech styl souboru. Řada jeho inscenací se stala událostí českého divadla a normou, kterou musel brát v potaz každý, kdo po něm chtěl text režírovat. Za všechny to platí kupříkladu o objevném výkladu Goldoniho Poprasku na laguně. K nemalým zásluhám Ladislava Smočka také patří, že své autorské schopnosti vložil do služeb jiných autorů a domyslel a dotvořil hry, které mají třeba vynikající nápad, ale bez jeho zásahu by dnes už byly nehratelné. Například Maska a tvář nebo cyklus komedií Josefa Štolby. Burleska Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho se pak stala nejen jednou z nejpřekládanějších českých her a nejtrvalejších původních her českého repertoáru 20. století, ale vnesl jí do českého literárního prostředí také zcela nový typ postavy.

středa 25. 2., ČT art, 20:20
Jiří Krejčík
Unikátní výpověď režiséra Jiřího Krejčíka o herci, který byl objevem českého filmu první poloviny 60. let.
Čím začínající herec Vladimír Pucholt zaujal známého filmového režiséra? Jaké peripetie provázely Pucholtovo účinkování v Krejčíkových filmech? A jaké byly okolnosti Pucholtovy emigrace? Barvité vyprávění již zesnulého režiséra doplňují vzpomínky herce Jana Kačera. Uznávaný český režisér a scenárista však dokument nestihl dokončit. Premiéra dokumentu v podobě, jak jej režisér Jiří Krejčík zanechal, tedy bez hudebního aranžmá.

Tri_v_tom07

sobota 28. 2., ČT art, 20:20
Činoherní klub Praha
Dokument o minulosti legendárního pražského divadla z roku 2000.
Pražský Činoherní klub – legenda českého moderního divadla – zahájil svoji činnost 26. února 1965. Jeho zakladatelé Ladislav Smoček a Jaroslav Vostrý, ke kterým se záhy připojil Jan Kačer, vybudovali divadlo silných hereckých osobností. Snaha po osobní, generační výpovědi, témata, která oslovila značnou část diváků, především mladé generace, programová spolupráce s filmovými režiséry „nové vlny“ (Evald Schorm, Jiří Menzel), hostování na zahraničních festivalech v 60. a 70. letech – to všechno zařadilo Činoherní klub do evropského kontextu, ve kterém vynikla pečlivě pěstovaná poetika mladého souboru. Jmenovat jednu hereckou osobnost a nezmínit jinou by bylo nespravedlivé. Činoherní klub nebyl souborem hvězd, ale ansámblem tvůrců soudržně podporujících jeden druhého pod taktovkou režisérů, kteří citlivě odhalovali a prohlubovali herecké talenty. Listopadové události roku 1989 umožnily, že se do divadla znovu vrátil Jaroslav Vostrý jako umělecký šéf a po osamostatnění divadla se stal jeho ředitelem. Činoherní klub se znovu mohl vracet k některým základním východiskům, mezi nimiž sehrála nemalou roli svoboda volby režijního a hereckého projevu. Ty společně s moderním pohledem na lidskou psychologii a novou interpretaci klasických témat vytvářejí osobitou poetiku pražského Činoherního klubu. V roce 1999 se stal ředitelem a uměleckým šéfem Vladimír Procházka, dlouholetý dramaturg divadla, pod jehož vedením Činoherní klub navázal na výše jmenované principy. Přišlo několik zajímavých hereckých osobností zejména mladší generace, a také, jak je v tradici divadla, představuje se tu řada hostů nejen herecké profese…

sobota 28. 2., ČT art, 21:20
Tři v tom
Legendární komedie v režii Jiřího Menzela s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou o tom, jak vyvdat dvě dcery a služku, zvlášť když otec nemá ani ponětí, že už je nejvyšší čas…
Otec Ubaldo má starosti, jeho dvě dcery si neustále stěžují na své zdraví. Rád by se jim postaral o ženichy, jenže dívky a jejich mladá služebná už si své milé našly samy. A nejen to, vlastně by se rády co nejrychleji vdaly. A tak vytrvale vyhazují jiné nápadníky, odmítají lékařské vyšetření a naopak vítají své oblíbence v převlečení za doktory. Rozpustilé špílce, gagy, převleky, pohybové akce i slovní humor tohoto nevázaného představení ve stylu italské commedie dell´arte bavily diváky Činoherního klubu několik let, aniž by nezasvěcení tušili, že pravým autorem je bývalý ředitel divadla Jaroslav Vostrý, který měl za normalizace zákaz, a tak se pod inscenaci oficiálně podepsal její režisér Jiří Menzel. Hrají: J. Abrhám, L. Šafránková, J. Kodet, V. Freimanová, J. Krejčíková, J. Zahajský, P. Čepek, O. Vízner, R. Hrušínský a další.

pondělí 2. 3., ČT art, 20:20
Hráči
Úspěšná adaptace komedie N. V. Gogola v režii Ladislava Smočka a překladu Leoše Suchařípy.
Do malého městečka přijíždí profesionální karetní hráč a podvodník Icharev (J. Abrhám) s plánem pokud možno oškubat nějakou tu místní kavku. Stejný plán má ovšem i trojice místních vykutálených podvodníků (J. Kodet, P. Nárožný a J. Zahajský). Chtějí si s Icharevem zahrát karty, ale vzájemně hned poznají, co jsou zač. Zábava přesto pokračuje, hráči se chlubí svými úspěchy, svěřují si své techniky. Partička ovšem zalituje, že nemá, s kým by si zahrála. Je tu sice místní statkář Glov, ale ten se kartám vyhýbá jako čert kříži. A přitom právě čeká od banky dvě stě tisíc rublů za prodaný kus pole. Pánové ovšem o svou šanci nepřijdou. Glov sice odjíždí, ale nechává v hostinci svého syna, aby peníze vyzvedl. Hra může začít. Kdo na koho tady ušil kolosální podraz?
Hrají: J. Abrhám, J. Kodet, J. Zahajský, P. Nárožný, R. Hrušínský ml., J. Vondráček, M. Středa a další.

pondělí 9. 3., ČT art, 20:20
Návrat do pouště
Tajemný příběh o setkání dvou sourozenců s Emílií Vášáryovou a Petrem Nárožným v hlavních rolích.
Představení pražského Činoherního klubu Návrat do pouště (Le retour au désert) získalo v roce 2000, kdy mělo premiéru, několik nominací na prestižní cenu Nadace Alfréda Radoka. Autorem divadelní hry je předčasně zesnulý Bernard-Marie Koltés (1948-1989), považovaný za jednu z největších osobností současného francouzského dramatu. K režii byl přizván slovenský režisér Roman Polák. Inscenace nabízí sice náročný, ale mimořádný divácký zážitek především díky výkonům Emílie Vášáryové a Petra Nárožného v hlavních rolích sourozenců, kteří se nenávidí do morku kostí. Dále hrají Matěj Dadák, Lada Jelínková, Michal Zelenka, Barbora Hrzánová, Pavel Kikinčuk a další.

Foto: Česká televize